CHP'de dengeleri değiştiren adam

CHP'de 2. Adam olan Önder Sav, Kemal Kılıçdaroğlu safına geçince Baykal yanlılarından veto yedi.

CHP'de dengeleri değiştiren adam


Deniz Baykal'ın CHP genel başkanlığından istifası sonrası  yaşananlar 53 yıla dayanan Deniz Baykal-Önder Sav dostluğunu da kopma noktasına getirdi.

2. adam Sav, Kılıçdaroğlu safına geçince veto yedi. Baykal geri dönerse vitrin değişikliğinde Sav’a yer vermeyecekti. Bunu gören Sav saf değiştirdi.

Baykal’ın yeniden dönüş sinyallerini güçlendirdiği sırada Sav, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekleyerek düğmeye bastı. Kılıçdaroğlu da delege hakimiyeti olan Sav’dan cesaret alıp adaylığını açıkladı.

CHP’deki ‘’Politbüronun başı’’ olarak anılan Önder Sav, Baykal’ın geri dönmesi halinde vitrin değişikliği ve kendisine yönelik artan tepkiler ile tüzük değişikliği sonucu Genel Sekreterlik koltuğunun da sembolik hale gelmesi nedeniyle saf değiştirdi.

Özellikle telefonunu açık unuttuğu için bir Vali ile görüşmesinin basına yansıması olayında çok tepki alan, eski Genel başkan yardımcısı Eşref Erdem ile sert mücadeleye giren Sav, tabandan gelen baskıyı dikkate alıp Kılıçdaroğlu’nu tercih etti.

Sav, Baykal’ın geri dönmesi halinde vitrin değişikliğinde yeri olmayacağını görerek, Kılıçdaroğlu’na destek verirken, Baykalda yaşananları Angora’daki evinden takip ediyor. Kurmaylarıyla telefonla görüşen Baykal’ın Sav’ın tutumuna kırgın olduğu belirtildi.

GELECEĞE BAKMALIYIZ
Delegeler ve örgüt üzerine etkisi olan Sav, Kılıçdaroğlu’nu desteklemesini iki ayrı gerekçeye dayandırıyor. Bunlardan birini değişim, diğerini de iktidarın kaset üzerinden Baykal’a yüklenmesi oluşturuyor.

Sav yakın çevresine ‘’Kemal’in adaylığı müthiş ilgi gördü. Ben CHP’nin geleceğine sahip çıkma bilinciyle hareket ediyorum. Genel başkana yapılan komplo ayrıdır ve hukuki mecrasında yürür. Genel Başkan’a olan sevgimi kimseyle yarıştırmam ancak, CHP’nin geleceğini de görmek zorundayız” dedi.

Baykal’ın istifadan sonra Sav ile olan ilişkileri iyice gerildi.  “Aranızdan bir aday çıkarın, ben kırılmam, üzülmem” sözlerine Sav’ın “Siz çıkıp kesinlikle aday olmadığınızı açıklayın”  sözleri de ipleri kopardı.

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 03:36
banner53
YORUM EKLE

banner39