banner39

CHP'de Gandhi devri değişimi başlıyor

Yeni tüzük doğrultusunda MYK'nın müzakere toplantılarında Kılıçdaroğlu da yer alacak. Gürsel Tekin ile Karayalçın için 'Başdanışmanlık' düşünülüyor

Arşiv 02.04.2009, 07:57 02.04.2009, 07:57
CHP'de Gandhi devri değişimi başlıyor

CHP seçimin hemen ardından hız kesmedi. 29 Mart yerel seçim sonuçlarını analiz masasına yatırmaya hazırlanan CHP'de Genel Başkan Deniz Baykal bir dizi uygulama için start veriyor. CHP'de seçim sonuçlarının ardından gündeme gelen ve parti içerisinde değişime yol açacak gelişmelerin satır başları şöyle:

YENİ TÜZÜK İÇİN START: CHP MYK'sı yarın Deniz Baykal'ın başkanlığında toplanacak. 10 Nisan'da da Parti Meclisi'nin toplanması planlanıyor. Yeni tüzük ve programın PM'de kabul edilmesi bekleniyor.

KILIÇDAROĞLU YÖNETİME: Yeni tüzüğe göre Baykal'ın başkanlığındaki MYK 13 genel başkan yardımcısı ve Genel Sekreterden oluşacak. Ancak tüzüğe göre MYK toplantılarının müzakere bölümüne grup başkanvekilleri de katılacak. Grup başkanvekillerinin oy hakkı olmayacak. Böylece İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde partinin oyunu yüzde 37'lere çıkaran ve Kadir Topbaş 'ın karşısında iyi bir kampanya götüren Kemal Kılıçdaroğlu da CHP'nin en önemli ve en yüksek icra organı olan MYK'ya 'Grup başkanvekili' sıfatıyla girmiş olacak.

KARAYALÇIN VE TEKİN'E DANIŞMANLIK: Bir başka olasılık da Murat Karayalçın'ın SHP'ye dönmeyerek Baykal'la birlikte çalışmaya devam etmesi. Baykal da seçimi kaybeden Karayalçın'a telefon açarak 'Moralini hiç bozma, beraber çalışmaya devam edelim' mesajı verdi. Karayalçın için İsmail Cem'e uygulanan 'Başdanışmanlık Modeli' düşünülüyor. Buna göre Karayalçın, bir sonraki genel seçimde de milletvekili olarak CHP grubunda yer bulacak. Aynı model İstanbul eski il başkanı Gürsel Tekin için de uygulanacak. Tekin de daha sonra milletvekili listesine alınacak.

GÜNEYDOĞU ANALİZ MASASINDA: CHP başta Doğu ve Güneydoğu illeri olmak üzere çok başarısız sonuçlar aldığı 25 ilde özel çalışma yürütecek. Güneydoğu sonuçları için özel bir analiz yapılacak. Yeni MYK'da kadro yenilenmesi de gündemde. Kulislerde Mahmut Duyan, Tekin Bingöl gibi PM üyelerine daha üst sorumluluklar verilebileceği konuşuluyor.

TOPRAK YÖNETİM DIŞINA: DSP'den gelen MYK Üyesi Erdoğan Toprak'ın ise Mehmet Sevigen'in istifa sürecinde oynadığı 'aktif rol' nedeniyle yönetim dışında kalacağı ifade ediliyor. Algan Hacaloğlu'nun yazışma ve kurumsal iletişimden sorumlu genel sekreterlik görevine getirilmesi beklenirken, Ali İhsan Köktürk, Hüseyin Ünsal, Çetin Soysal ve Nesrin Baytok'a görev verilebileceği konuşuluyor.

İlk teşekkür Antalya'ya
Başbakan Tayyip Erdoğan'ı en çok şaşırtan ve en çok üzen il olan Baykal'ın memleketi Antalya'ya özel önem verilecek. Baykal da bu çerçevede ilk teşekkür gezisini bugün Antalya'ya yapacak. Baykal, Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ı makamında ziyaret ederek parti örgütüne teşekkürlerini iletecek.

Güneydoğu'ya Fakıbaba modeli
CHP Doğu ve Güneydoğu'daki oylarındaki kilitlenmeyi aşabilmek için bir dizi önlemin yanı sıra Şanlıurfa'da AKP'ye rağmen bağımsız aday olarak seçilmeyi başaran ve bir aşirete mensup olmayan 'Fakıbaba' örneğinden yola çıkılacak. Bölgede sevilen ve sayılan isimlerin parti yönetimlerine taşınması hedeflenecek. CHP, 'Büyük ailelere yönelme' planını da yeniden devreye sokabilecek. Büyük aileler ikna edilerek CHP'ye kazandırılacak. Oyların hemen hemen silindiği Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Çankırı, Yozgat gibi kentlerde özel bir çalışma yürütülecek.

Kaynak: Akşam

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?