banner39

CHP'de İstanbul krizi büyüyor!

"Merkezden il başkanı mı atanır" diyen Gürsel Tekin, parti tarafından ters köşeye yatırıldı, il yönetimi feshedildi.

Arşiv 11.06.2010, 16:52 12.06.2010, 08:59
CHP'de İstanbul krizi büyüyor!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP yönetimine geçen hafta rest çekerek "İl Başkanı merkezden atanmaz, il yönetimi seçer" diyen Gürsel Tekin'in bu söylediklerine kılıf bulundu. CHP yönetimi bu durumu kılıfına uydurmak için İstanbul'daki yönetimi düşürdü. Yönetim düşünce merkezden atama yapılması normal hale geldi. Parti MYK'sı da şimdi ataması yapılacak isimleri belirliyor. 

İSTANBUL İL BAŞKANLIĞINDA İSTİFA BİLMECESİ

CHP Merkez'de fesih kararı alınırkan İstanbul'daki yöneticilerin durumdan bihaber oldukları anlaşıldı. Çünkü, CHP İl Başkanlığı yaptığı açıklamada "görevimizin başındayız" dediler. 

CHP İl Başkan Yardımcısı Koray Yücel, "Yönetimimiz düşmüş değil. Karar yeter sayımız var. Bu nedenle CHP İstanbul İl Yönetimi olarak görevimizin başındayız ve çalışıyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun İşsizlik Kurultayı ile ilgili bize verdiği görevi yerine getirmeye çalışıyoruz" dedi.

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur Afacan da Yönetim Kurulu toplantısı için gerekli olan karar yeter sayısının olduğunu vurguladı.

Bazı partililerin, kendilerine yönelik baskılar nedeniyle istifa noktasına gelmiş olabileceğini ifade eden Afacan, il kongresinde seçilmiş 10 yedek üyelerinin bulunduğunu, ancak şu ana kadar kendilerine ulaşmış herhangi bir istifanın söz konusu olmadığını kaydetti.

TEKİN'LE KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞTÜ

Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüşen Gürsel Tekin, İstanbul İl Başkanlığı’na dönüp dönmeyeceğine ilişkin net bir açıklama yapmadı. CHP İstanbul İl Yönetimi Kurulu’nun bugünkü 8 istifayla düşüp düşmediğine ilişkin de çelişkili açıklamalar geliyor.

CHP Kurultayı’nın ardından MYK üyesi seçilmesi ve Genel Başkan Yardımcısı olması beklenen Tekin, MYK’ya alınmamış, bunun üzerine İstanbul İl Başkanlığı’na geri döneceği iddia edilmişti. İki haftadır süren belirsizliğin bugün sonlanması bekleniyordu ancak Kılıçdaroğlu-Tekin görüşmesiyle de sorun çözülmedi. Tekin, CHP Genel Merkezi’nde Kılıçdaroğlu ile yaklaşık 40 dakika görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilere bir açıklama yapan Gürsel Tekin, “Bugün Sayın Genel Başkanımı ziyaret ettim, Genel Başkanımızla son 20 günlük durum değerlendirmesi ve aynı zamanda da İstanbul’daki sorunlarla ilgili görüş alışverişi yaptık. Sayın Genel Başkanımız önümüzdeki günlerde İstanbul’un sorununu çözecek ve bu vesileyle bir daha İstanbul sorunu tartışılmayacak” dedi.

Bir soru üzerine, bütün düşüncelerini Kılıçdaroğlu’na aktardığını belirten Tekin, “PM üyeliğiniz sürüyor mu?” sorusu üzerine “Bu soruların hepsini Sayın Genel Başkanımıza sorarsınız, ben, Sayın Genel Başkanımla konuştuğumda İstanbul ile ilgili sorunlar en kısa zamanda çözülecek” dedi.

CHP İstanbul İl Örgütü’nün düştüğü yönünde haberler yapıldığı hatırlatılan Tekin, İstanbul’daki yönetimin düşmediğini, yöneticilerin görevlerinin başında olduğunu bildirdi. Tekin, “2 il yöneticisi arkadaşım ve ben dahil olmak üzere 3 kişi PM üyesi olduğumuz için geçen hafta otomatikman biz düşmüştük. Şu anda kurulumuzda 18 tane arkadaşımız görev yapıyor. 7 ama bir rivayete göre 8 arkadaşımız istifa dilekçelerini vermiş. 10 tane arkadaşımız bugün şu anda bu saatte bile İstanbul İl Örgütü’nde görevlerinin başındadır” dedi.

Bir gazetecinin, tüzüğün ilgili maddesine göre üye sayısının çoğunluğunun istifa etmesiyle yönetimin düşeceğini hatırlatması üzerine tekin, salt çoğunluğun 21 üye değil, PM üyelikleriyle boşalan 18 üye üzerinden hesaplandığını bildirdi.

Tekin, İstanbul İl Örgütü’ndeki istifalarla ilgili bir “gönül kırıklığı” bulunup bulunmadığına ilişkin bir soru üzerine ise “Hayır, hiç kimseye bir gönül kırıklığım yoktur. Ama siyasette biliyorsunuz, geçen hafta 18 arkadaşımız sayın Genel Başkanımızı ziyaret ettiler, benim bilgim dışında ziyaret yapıldı, Sayın Genel Başkanımız da aynı şeyi doğruladı. 18 tane arkadaşımızın önerisi, ‘İstanbul’da Gürsel Tekin tekrar geri dönsün’ talebiydi. Sonra 6 gün içerisinde ne değişti bilmiyorum. Saygı duyarım, siyasettir, 6-7 tane arkadaşımız farklı düşünebilir, siyasette kırgınlıklar yoktur, siyasette mutlak beraberlikler, mutlak ayrılıklar yoktur, bunlar yaşanır” diye konuştu.

Tekin, son günlerde kendi ismi üzerinden CHP’nin tartışılmasından rahatsızlık duyduğunu ifade ederek “İnşallah bu tartışmalar ivedilikle gider. Sayın Genel Başkanımız da bu olayın farkında ve el koyacaktır” dedi.

Tekin, “İstanbul İl Başkanlığı’na talip misiniz?” sorusu üzerine ise “Çok teşekkür ediyorum, ben Sayın Genel Başkanımızla bunları paylaştım, eğer merak ediyorsanız Sayın Genel Başkanım sizlere açıklama yapar” diye konuştu.

TEKİN ‘DÜŞMEDİ’ DİYOR, TÜZÜK HÜKÜMLERİNE GÖRE ‘DÜŞTÜ’

CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu’ndan 8 üyenin istifa etmesiyle örgütün düşüp düşmediği de tartışma konusu oldu. CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu 21 üyeden oluşuyor. CHP Kurultayı’nda 3 İstanbul İl yöneticisinin PM üyesi seçilmesiyle İstanbul İl Yönetim Kurulu’ndaki görevleri düştü. Bugün 8 kişinin istifa etmesiyle İl yönetiminde boşalan sandalye sayısı 11’e yükseldi ve üye tam sayısının salt çoğunluğunun üyeliği düştüğü için örgütün de düştüğü ifade edildi. Ancak Gürsel Tekin, salt çoğunluğun 21 üzerinden değil, 3 üyenin PM’ye seçilmesiyle düşen 18 sayısı üzerinden hesaplandığını belirtti. Ancak, CHP Tüzüğü’nde yer alan “asıl üyeliklerde yarıdan fazla boşalma olması halinde kurul düşmüş sayılır” hükmüne göre CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu düşmüş sayılıyor.

CHP TÜZÜĞÜ NE DİYOR?

CHP Tüzüğü’nün 42. maddesinin ilgili bölümleri şöyle:

“D) İl ve İlçe başkanlığı boşaldığında; olağan kongreye kadar görev yapmak üzere yenisi, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri veya partililer arasından il ve ilçe yönetim kurulu’nun üye tam sayısının salt çoğunluğuyla ve geciktirilmeden seçilir. ‘Bu maddenin E bendinde gösterilen durumlarda Merkez Yönetim Kurulu, il ve ilçe başkanını seçer ve geçici kuruldaki boş üyelikleri doldurur.

E) İl ve İlçe yönetim kurulu üyeliklerinde boşalma olduğunda yedekleriyle doldurulur. Bütün yedeklerin çağırılmasından sonra kurul üyelerinin sayısı üye tam sayısının yarısının altına inerse ya da asıl üyeliklerde yarıdan fazla boşalma olması halinde kurul düşmüş sayılır. Bu hallerde Merkez Yönetim Kurulu doğrudan ya da İl Yönetim Kurulunu görevlendirerek gelecek olağan kongreye kadar görev yapmak üzere gecikmeden yeni bir yönetim kurulu oluşturur. Bu durumda da tüzüğün 48/J bendinde düzenlenen cinsiyet kotası uygulanır.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?