CHP'de küskünler yuvaya dönüyor

Kemal Kılıçdaroğlu, kurultaydan sonra, "CHP küskünlerini" yuvaya döndürmenin hesaplarını yapıyor.

CHP'de küskünler yuvaya dönüyor


‘CHP’de küskünlüğe yer yok, biz büyük bir aileyiz” diyen Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu açıklaması Deniz Baykal’a ve yönetimine muhalif olanların “yuvaya dönüş” beklentisini artırdı. Kılıçdaroğlu, kurultay sonrası, “CHP küskünlerini” yeniden yuvaya döndürmenin formüllerini arayacak.

 

Bugüne kadar CHP’den çeşitli nedenlerle ihraç edilenlerin sayısının bin 800 civarında olduğu belirtildi. CHP’de kalan ancak, parti yönetimi ile ters düşen birçok isim de barışmayı bekliyor. Bu isimler arasında yer alan ve geçen kurultayda Genel başkan adayı olan Samsun Milletvekili Haluk Koç da, Kılıçdaroğlu’nu destekleyen bildiriye ilk imza atan isimler arasında yer aldı.

 

Yine geçen dönem milletvekili olan, ancak daha sonra muhalif kanada geçen Hasan Güyüldar, Muharrem Kılıç, Feridun Ayvazoğlu, Ali Rıza Gülçiçek, Mahmut Duyan gibi isimler de Kılıçdaroğlu’na açık destek verdi. Yakup Kepenek, Zülfü Livaneli, Gülsün Bilgehan gibi isimlerin yanı sıra, Baykal ile yıldızı barışmayan il, ilçe belediye başkanları da aynı bekleyişi sürdürüyor.

 

Baykal’lı yönetim ile ters düşen Bedri Baykam, Altan Öymen, Ahmet Güryüz Ketenci, Erol Çevikçe, Erol Tuncer, Fikri Sağlar, Mehmet Moğultay gibi isimler de Kılıçdaroğlu’nun liderliğindeki CHP yönetimini ve alacağı kararları bekliyor. Baykal yönetimindeki CHP’den umudu keserek, DSP ya da EDP’de siyaset yapmayı tercih eden bazı isimlerin de “Yuvaya dönüş” sinyali çıkması halinde, harekete geçebilecekleri belirtildi.

 

AYRILIK BİTECEK

 

CHP’den 2001 yılında ihraç edilen Kültür eski Bakanı Fikri Sağlar, GAZETEPORT’a yaptığı açıklamada yeni bir anlayış ile partiyi büyütme hedefindeki bir yönetim iş başına geldiği taktirde bu ihtimalin düşünülebileceğini belirtti ve şöyle dedi:

 

“Geçmişte alınan ihraç kararlarının büyük bölümü haksız gerekçelere dayandığı da bilinen bir gerçektir. CHP’den siyasi mülahazalarla ihraç edilmiş olanların, partiye dönüş yolunun açılması gerekiyor. Solu birleştirmenin yolu, sol kadroların bir araya toplanmasıyla mümkün. Sosyal demokrasiye emek veren veya verecek olan tüm kadroların eski, yeni demeden yapı içinde yer alarak kalıcı hale gelmesi gerekir.’’

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 05:18
banner53
YORUM EKLE

banner39