CHP'de şimdi de ikinci adamlık savaşı başladı

Genel Başkan sorununu çözen CHP'de, şimdi "İkinci adam kim olacak?" sorusuna cevap aranıyor.

CHP'de şimdi de ikinci adamlık savaşı başladı


Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla Genel Başkan sorununu çözen CHP’de, şimdi “İkinci adam kim olacak?” sorusuna cevap aranıyor. Deniz Baykal’ın Genel Sekreterlik makamını sembolik hale getiren önerisi rafa kalkarken, bu makam için Önder Sav ya da Gürsel Tekin’in adı geçiyor. Kılıçdaroğlu’nun genç ve sürpriz bir ismi de bu makam için çıkarabileceği konuşuluyor.

 

CHP, 2008’de yeni bir yönetim modeli arayışına girdi. Baykal ve ekibi, genel başkan yardımcılıklarının sayısını artırmayı ve genel sekreterlik makamının yetkilerini budayan bir model öngörerek tüzük değişikliği yaptı. Genel Sekreter Sav, buna itiraz etmesine rağmen değişiklik kabul edildi, ancak yürürlüğe girmedi.

 

Tüzük değişikliğinin bu kurultayında hayata geçirilmesi beklenirken gelişmeler üzerine askıya alındı. Böylece, yeni genel sekreterin partideki güçlü konumu devam edecek. Bu makamla özdeşleşen Önder Sav’ın, Kılıçdaroğlu’na verdiği destek nedeniyle yeniden bu göreve gelebileceği belirtiliyor.

 

GANDİ’NİN A TAKIMI

 

Kılıçdaroğlu’nun parti vitrinine kimleri taşıyacağı sorusuna da yanıt aranıyor. Kılıçdaroğlu’na destek veren milletvekilleri ve bazı il başkanları, kurultayın ikinci gününde oylanacak PM listesine girmek için kulis yapmayı sürdürüyor.

 

Baykal yönetimindeki MYK’da görev alan Mustafa Özyürek, Yılmaz Ateş, Cevdet Selvi, Onur Öymen gibi isimler ise saf dışı kalacak. Mevcut MYK üyelerinden Fevzi Topuz ve Ali Kılıç Kılıçdaroğlu’na destek verme kararı aldı.

 

Baykal ve ekibinin önceki kurultaylarda uyguladığı “blok liste” uygulamasına göre, 80 kişilik Parti Meclisi (PM) listesini Genel Başkan adayı hazırlıyor. Delege de bu listeyi oyluyor. Genel Başkan, daha sonra toplanan PM’nin içinden 18 kişilik Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) seçiyor. Blok liste uygulamasında delege listedeki bir ismi çizebiliyor. Ancak, “çizilen” ismin yerine organize biçimde aynı isim yazılırsa, blok liste delinebiliyor. Çarşaf liste uygulamasında ise PM adaylarının tümü listede yer alıyor ve en çok oyu alan 80 kişi PM üyesi oluyor.

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 01:34
banner53
YORUM EKLE

banner39