banner39

CHP'den DSP'ye cumhurbaşkanı adayı eleştirisi

DSP'nin aday göstermesine bozulan CHP'li Cevdet Selvi, "Genel Kurul'a girmeye zemin için aday gösterdiler" eleştirisinde bulundu.

Arşiv 20.08.2007, 13:18 20.08.2007, 13:18
CHP'den DSP'ye cumhurbaşkanı adayı eleştirisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli’nin Cumhurbaşkanı adaylığını, “DSP, adet yerini bulsun diye aday gösterdi" sözleriyle değerlendirdi.

Cevdet Selvi, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Her partinin kendi yetkili organlarında, kendi tavırlarını belirlediğini ifade eden Selvi, AK Parti’nin 4.5 yıllık iktidarında Meclis çoğunluğunu kullanarak sürekli dayatmalarla keyfi yönetim sergilediğini ileri sürdü.

AK Parti’nin bu yaklaşımının demokratik olmadığının altını çizen Selvi, AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayını, il başkanı seçer gibi belirlediğini savundu.
CHP’nin, Cumhurbaşkanlığı makamının uzlaşı gerektiren bir makam olduğuna dikkat çekerek AK Parti’nin yaklaşımlarına karşı çıktıklarının ifade eden Selvi, şöyle dedi:

“Bunu anlatmaya çalıştık fakat başbakan bunu kabul etmedi. Seçim öncesi, seçim kampanyasında ve seçimin hemen ardından sayın Başbakan uzlaşma arayacağını defalarca kamuoyuna açıkladı. Fakat, yine Meclis çoğunluğunu elde edince dokunulmazlıkların kaldırılması için verdiği sözde olduğu gibi bundan da vazgeçti. Başbakan güvenirliliğini sarstı bu çok önemli."

MHP’nin AK Parti’yi uzlaşmaya zorlayabilecekken, Genel Kurul’a girme kararı aldığını hatırlatan Selvi, DSP’nin Cumhurbaşkanı adayı göstermesini de değerlendirdi. Selvi, “DSP, CHP’den aldığı 13 milletvekili ile adet yerini bulsun diye aday gösterdi. Dolayısıyla 367 olmasa bile seçim olacak. DSP’de aday göstererek, Meclis’e girmek için bir zemin oluşturdu kendine" diye konuştu.

Selvi, Genel Kurul çalışmalarına katılmamamın da bir muhalefet yöntemi olduğunu vurgularken, CHP’nin terörle mücadele konusunda Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdığında AK Parti’li milletvekillerinin Genel Kurul’a katılmadığını hatırlattı.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?