CHP'den e-muhtıra ve Turgut Altınok pişmanlığı

CHP'li Mengü, "27 Mayıs olmasa 27 Nisan e-muhtırası olmazdı... Bir belediye reisinin kasedi ortaya çıktığında Türkiye'yi ayağa kaldırmamız lazımdı" diye itiraflarda bulundu.

CHP'den e-muhtıra ve Turgut Altınok pişmanlığı

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü'den müthiş özeleştiri yağmuru geldi: Tartışmaya 27 Mayıs'tan başlayalım. 27 Mayıs olmasa 27 Nisan e-muhtırası olmazdı... Bir belediye reisinin kasedi ortaya çıktığında Türkiye'yi ayağa kaldırmamız lazımdı..

Habertürkte ekranlara gelen 'Olduğu Gibi' adlı programda Kurultay sonrası CHP tartışıldı. CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü'den birbirinden ilginç özeleleştiriler geldi. Taraf Gazetesi'nden Önder Aytaç'la tartışan Mengü, askerin siyasete müdahalesine karşı olduğunu belirterek 27 Mayıs'tan 27 Nisan e-muhtırasına kadar herşeyi tartışmak gerektiğini anlattı. Mengü, isim vermeden Turgut Altınok'la ilgili olarak ortaya atılan kaset sonrasında Türkiye'yi ayağa kaldırmaları gerektiği özeleştirisini de yaptı. İşte Mengü'nün sözleri:

- Şimdi askeri vesayete karşı çıkmaksa ben bundan iki gün önce televizyonda '27 Mayıs'tan bu tarafa tartışmaya başlayalım' dedim. Türkiye'de askeri vesayetin başlangıcı sadece 12 Eylül değildir diyen adamlardan biriyim ben. 27 Mayıs'tan başlayalım. Benim kimseye tavizim yok. 27 Mayıs'ı tartışmazsan 12 Mart'ı anlayamazsın. 12 Mart'ı tartışmazsan 12 Eylül'ü anlayamazsın.

27 MAYIS SİSTEMİ RAYINDAN ÇIKARDI!

"27 Mayıs Türkiye'de doğru işleyen bir demokratik sistemin rayından çıkartılması" diye konuşan Mengü konuşmasına şöyle devam etti: Genç subaylar iyi niyetlidir, kötü niyetlidir ben onu tartışmıyorum. Ama bir yerlerden kurgulanmışlardır o darbeyi yapmışlardır. Ben şeyi kabul etmiyorum mesela. Daha o tarihte siyasal iktidarın seçim süresi dolmamış.

Önder Aytaç: Seçimler olsa kuvvetle ihtimal Demokrat Parti muhalefete düşecekti.

Şahin Mengü: Tabi.. Demokratik yollarla muhalefete düşecekti. CHP 58-59 ilk hedefler bildirgesini yaşama geçirecekti. O ikdidar gidecekti belki iki seçim sonra arkasından Demokrat Parti yine gelecekti. Bu çirkin idamlıklar olmayacaktı. O olmadığı zaman demokrasi rayına oturacaktı. O zaman 12 Mart kimsenin haddine olmadığı gibi aklına bile gelmeyecekti. İşte bugünlere yürüyerek geldik. Türkiye bir şeyi tartışacaksa bunun teşhisini doğru koyalım. Bu işleri 27 Mayıs'tan bu yana tartışmak lazımdır... Bu 1961 Anayasası'na karşı olmak değildir. 1961 Anayasası'nın sonuna kadar yanayım. 61 Anayasası Türk entelektüelinin o dönemde Türk halkına bir armağanıdır. Haksızlık etmeyelim. Sadece CHP'nin söylemi değildir bu. O tarihte Osman Bölükbaşı'nın da söylemleri vardır. O bir sivil muhalefetin Türkiye'ye sunumudur.

27 NİSAN'DA BİZ YANLIŞ YAPTIK


"27 Nisan e-muhtırasınnda doğrudur, biz yanlış yaptık" diye konuşan Mengü devamla şunları söyledi: O gün eğer tepki verseydik. 'Kim bu deseydik?'... O zaman 367 davası bizim anamızın ak sütü gibi helaldir. Hiç kimsenin lekelemeye hakkı yoktu. Sonra da Genelkurmay Başkanı 'ben yazdım' diye ortaya çıktı. Hepimizi itham altında bıraktı. Sadece bizi bırakmadı. Yüce mahkemeyi de töhmet altında bırakan bir açıklama yaptı. Doğrudur, biz o gün sert tepki verebilseydik bu işler konuşulmazdı.

TURGUT ALTINOK ÖZELEŞTİRİSİ

CHP'li Şahin Mengü, isim vermeden Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'un kasetiyle ilgili şöyle konuştu: Bu kaset iğrenç şeyini tartışmak istemiyorum ama biz Ankara'da bir eski belediye reisinin de benzer kasedi dolaştığı zaman Türkiye'yi ayağa kaldırsaydık, bunları yaşamazdık. Orada burada adam aramanın anlamı yok. Türkiye'de telefonlar dinlenirken biz ayağa kalkmadık, toplumu ayağa kaldırmadık. Şimdi hepsini birarada konuşmak lazım...

Kaynka: internethaber

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 14:51
banner53
YORUM EKLE

banner39