banner15

CHP'li Ateş: AK Parti, Van'da suçüstü yakalandı

Tevizyon görüntülerini basın mensuplarına izleten CHP kurmayları AK Parti Van Teşkilatını suçladı.

CHP'li Ateş: AK Parti, Van'da suçüstü yakalandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Van'daki olayların sorumlusunun AK Parti Genel Merkezi olduğunu iddia ederek, "AK Parti eylem için talimat vermiştir, neden bu olaylardan sonra Van'da sanık yok, soruşturma yok" dedi. 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın geçtiğimiz hafta Van İl Kongresinde kendisine yumurta ve taş saldırılarının ardından tartışmalar devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ateş, Van'da yaşanan olayların görüntülerini basın mensuplarına izletti. Ateş, yaşanan olayların ardından 1 hafta geçmesine rağmen ortada bir eylem, sanık ve soruşturma olmadığını söyleyerek, "Bu bir skandaldır, Van olayı AK Parti'nin projesidir. Üzülerek söylüyorum ama bu olaylarda emniyet güçlerinin himayesi vardır" diye konuştu. 

Emniyet görüntülerini istediklerini ancak 5 günden bu yana bir yanıt alamadıklarını söyleyen Ateş, bu olayların en son 50 yıl önce görüldüğünü kaydetti. Ateş, Van halkının uzaktan yakından bir alakası olmadığını hatırlatarak, bu işi organize bir iş olduğunu savundu. Ateş, geçmişte CHP Mersin İl Örgütünün yaptığı bir olayı şöyle anlattı: 
"Geçmiş yıllarda Mersin İl Kadın Kolları bir eylem yaptı. Bazı çarşaflı kadınlarda vardı. Bununla ilgili basına yansıdı. Daha sonra 'o çarşaf değil siyah bez parçası dediler' Ancak böyle bir eylem için Genel Merkezden izin alınmadığı için o arkadaşları disiplin kuruluna sevk ettik. Daha sonra o arkadaşlarımız istifa ettiler. AK Parti'de öyle Van İL ÖRGÜTÜNE talimat vermeden böyle bir eylemin olması mümkün değil."


Baykal'a yapılan saldırıyı Van İl Örgütü Gençlik Kollarının birlikte gerçekleştirdiğini söyleyen Ateş, "Bu demokrasiye kurulmuş bir tuzaktır. AK Parti suçüstü yakalanmıştır. Mesela olayla ilgili olan Arslan Yılmaz'ın olayların olduğu yerde iş yeri var. Yılmaz fiilen olayları yönlendiriyor. Eylemleri sürdürüyor. İlçeyi Cahit Kiraz isimli kişi temsil ediyor. Gençlik Kolları Başkanı Selami Taşdemir olayları körüklüyor. Van'da kesinlikle hukuk devleti yok. Van'da dalton kardeşler devleti var" diye konuştu.

Olayların yaşanmasının ardından Başbakan Erdoğan ve AK Parti Genel Merkezinin özür dileğinde bulunmadığını söyleyen Ateş, olaylarla ilgili herhangi bir kişinin yakalanmadığına dair bir bilgi gelmediğini kaydetti. Ateş, "Bu olayları 2008 yılında Diyarbakır'da yaşamıştık. O kişiler yakalandı emniyete teslim edildi. Van'da şu ana kadar bir eylem olmadı. Sayın Çelik basın toplantısı yaparak 'Benim yaptırdığıma dair bir ipucu bulamazlar' diyor. İşte görüntülerde AK Parti'liler tespit edildi. Van'da bize pankartlarla fiili saldırılar başladı. Burada vahim bir durum var. Sayın Baykal bu olayın AK Parti organizasyonu olduğunu söyledi. Van Milletvekili Çelik olayların hemen ardından suçluluk telaşı ile Genel Başkanımız 'İspat etmezse müfteri ilan edeceğim' diyor. Sizinle ilgili bir şey söylenmeden ne çabuk açıklama yaptınız. Olayı araştırıp benzer açıklama yapması gerekiyordu" diye konuştu. 

Daha sonra televizyon görüntülerini basın mensuplarına izleten CHP MYK üyesi Savcı Sayan, olayları AK Parti Van Teşkilatının tertiplediğini iddia etti.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 17:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35