CHP'li muhalifler: Baykal dönmemeli

Dün Genel Başkanlık'tan istifa eden Baykal'ın bir daha geri geleceği yönündeki iddialar üzerine muhalifler "sakın dönmesin" dediler.

CHP'li muhalifler: Baykal dönmemeli

Deniz Baykal'ın istifasının ardından parti içi muhalefetten de, "Baykal dönmemeli" sesleri yükselmeye başladı. Baykal'a yakın isimler 22-23 Mayıs'ta yapılacak kurultay için, "Kimse bulanık suda balık avlamasın. Kimse bundan nemalanmasın" diye konuşurken, muhaliflerden de, "Baykal bu dik duruşunun arkasında durmalı, dönmemeli. CHP kurultayda genel başkan çıkaramayacak kadar küçük bir parti değil" yanıtı geldi.

CHP eski Kırşehir Milletvekili Hüseyin Bayındır, Baykal'ın ciddi bir duruş gösterdiğini ve tekrar geri dönmemesi gerektiğini belirterek, "Bence dönmemeli. Bu dik duruşunun arkasında durursa parti açısından iyi olur. Dönmemelidir. Ülkenin önünü açacak, partiyi ilk seçimde iktidar yapacak, kendini kanıtlayan bir isim kurultayda seçilecektir. Bence Baykal'ın istifasıyla yeni bir dönem başlayacak. Haluk Koç ya da Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan olabilir" dedi.

"BİRKAÇ GÜN İÇİNDE ADAY ÇIKAR" 

CHP eski Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin de, "Baykal'ın bu aşamada döneceğini ihtimal vermiyorum" dedi. Birkaç gün içinde aday çıkacağını vurgulayan Çetin, "CHP, kurultayda genel başkan çıkaramayacak kadar küçük bir parti değil. CHP kendi iç dinamiklerini harekete geçirir ve birkaç gün içinde de aday çıkar. Şimdi duygusallık ortamında bazı sözler söylenebilir ama kurultay olgunluğu yakalar" diye konuştu.

KOÇ: HERKES SORUMLULUĞU İÇİNDE HAREKET ETMELİ 

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç da, Baykal'ın istifasına, "Genel Başkan açık ve net konuştu. İstifa kararı kendi değerlendirmesi sonucudur" dedi. Yaklaşan kurultay öncesi Baykal'ın istifa kararını değerlendiren Koç, "CHP köklü bir partidir ve kurumsal yapısı ortadır. Herkes sorumluluğu içinde hareket edecektir. Kişisel beklenti önemli değildir. Kendime düşen sorumluluğu taşıyorum. Önemli olan mücadele çizgisini (AKP ile) aşağıya çekmemektir" dedi. 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 10:07
banner53
YORUM EKLE

banner39