banner39

CHP'li Öymen'den ilginç Dersim açıklamaları

CHP'li Onur Öymen, çıktığı televizyon programında Dersim'le ilgili ilginç çıkışlarda bulundu.

Arşiv 18.03.2010, 18:17 19.03.2010, 07:40
CHP'li  Öymen'den ilginç Dersim açıklamaları

Gazeteci Ömer Şahin'in Kanal A'daki "Görüş Farkı" programına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, şok açıklamalarda bulundu.

Alevileri ayağa kaldıran "Dersim'de analar ağlamadı mı?" sözlerinin arkasında duran Öymen, "Alevilerden o kadar çok destek aldım ki, şaşırırsınız?" dedi.

Öymen, özellikle Tunceli sokaklarına asılan Hitler bıyıklı posterleri için de gülüp geçtiğini söyledi: "Siz bir sosyal demokratı hitlere benzetirseniz, tarih güler geçer, ama siz bir ülkeyi hitler yöntemleriyle, baskı yöntemleriyle idare etmek isteyen bir insana demokrat derseniz tarih sizi affetmez."

CHP'li Onur Öymen, Ömer Şahin'in programında bir sürpriz yaşadı. Karşısında Yaşar Taşkın Koç( TV 24) ile birlikte "Dersim" doğumlu olan TV 8 Haber Koordinatörü İsmet Demirdöğen vardı. Günlerce gündemi meşgul eden "Dersim'de analar ağlamadı mı?" şeklindeki sözlerine açıklık getiren Öymen, bu sözlerden dolayı Alevilerden tepki almadığını iddia etti. Öymen, "O kadar çok destek aldım ki Alevilerden şaşırırsınız. Türkiye'nin her yerindeki Tuncelilerden ne kadar çok destek mesajı aldığımı bilseniz şaşarsınız. Tuncelilerden, Alevilerden pek çok insan dediler ki 'size yanlış taktim etmeye çalıştılar.Bazıları da benden özür diledi " dedi.


Dersim hakkındaki sözlerinden dolayı pişmanlık duymadığını vurgulayan Öymen, Kemal Kılıçdaroğlu ile aralarında herhangi bir sorun olmadığının da altını çizdi. Öymen, seçim zamanı Tunceli'ye gidip gitmeyeceği sorusuna da, "Gayet tabii giderim" cevabını verdi. Programda Öymen ile Demirdöğen arasında Dersim polemiği de yaşandı.Alevilerden destek aldığını söyleyen Öymen'e, "Sünniler aramış olmasın?" diye soran Demirdöğen, ailesi Dersim'den sürgün edilen Yavuz Semerci'nin yazılarını hatırlattı. Öymen ise İsmet Yılmaz Özdil'in yazısını tavsiye etti.

Onur Öymen, Türkiye'de darbe olmayacağını savunurken, "Darbeyi aklı başında hiçbir insan istemez. Kalkıp da ülkenin idaresini ele geçirelim diyecek aklı başında insan olabileceğini düşünemiyorum" dedi. Öymen, bazı sol siyasetçi ve akademisyenlerin aksine Başbakan Menderes ve 2 Bakan'ının asıldığı 27 Mayıs'ın darbe olduğunu söyledi. Öymen, "27 Mayıs'a darbe değildir demek mümkün mü?" diye sordu.

27 Mayıs'ın darbe olduğunu kabul eden Onur Öymen'in, AK Parti Hükümeti'ne karşı ise tek parti dönemini övmesi dikkat çekti.Yeni bir kitap çalışması yaptığını duyuran Öymen, Türkiye'nin AKP döneminde demokrasiden geriye gittiğini iddia etti. Öymen'in verdiği örnekler de ilginç. Aydın Doğan'a verilen para cezası ile Ergenekon kapsamında tutuklanan Rektörleri referans gösteren Onur Öymen, "Tek parti döneminde siz 7 rektörün tevkif edildiği olayı hatırlıyo musunuz? Atatürk'ü de basın eleştiriyordu. Bir kere boykot çağrısı yaptığını duydunuz mu? Hoşlanmadığı gazetelere büyük para cezaları verildiği olmuş mu?" diye sordu.İsmet İnönü'nün Türkiye'yi çok partili hayata geçirdiğini söyleyen Öymen, daha sonra demokraside adım adım geriye gidişler olduğunu kaydetti, "O dönemi suçlamak haksızlık olur" diye ekledi.

Kaynak: Yenişafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?