CHP'li Özyürek suçluyu buldu: Başbakan

CHP'li Mustafa Özyürek, Deniz Baykal olayında suçlunun Başbakan Erdoğan olduğunu söyledi.

CHP'li  Özyürek suçluyu buldu: Başbakan

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, Başbakan Erdoğan'ın, Deniz Baykal'ın istifasına ilişkin değerlendirmelerine yanıt verdi.

Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Maliye Bakanı olarak görev yapan, CHP Başkanı olarak da 5 kez seçimlerde başbakan adayı olan, 37., 42. ve 52. hükümetlerde yer alan Deniz Baykal'ın siyaset macerası ne zaman ve nasıl başladı?

CHP Merkez Yürütme Kurulu, Deniz Baykal'ın istifasının ardından toplandı ve kurultaya kadar başkan vekilliği görevi için, Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi'nin parti meclisine önerilmesine karar verdi. 

Bu kritik toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Genel Sayman Mustafa Özyürek, istifaya ilişkin, Başbakan Erdoğan'ın 'yalanlayamaması bizi üzdü...' şeklinde özetlenebilecek değerlendirmesine yanıt verdi.

''Sayın Başbakan, Genel Başkanımızın açıklamalarına dönük son derece, kendi sevdiği tabirle söyleyeyim 'çirkin bir cevap' vermiştir. Gerçekten bu cevap çirkindir" diyen ÇÖzyürek şöyle konuştu:

"Onurlu bir insanın, onurlu çıkışını bile kavrayamayacak bir Başbakan ile karşı karşıyayız. Deniz Baykal, kendisine yöneltilen çirkin komploya karşı görevinden istifa ederek onurlu bir duruş sergilemiştir, ancak Sayın Başbakan'ın bu onurlu duruşu anlayamadığını görüyoruz.

Sabahki konuşmasında Genel Bakanımız Deniz Baykal 'suçlu ayağa kalk' demiştir. Bu çirkin komployu düzenleyenleri işaret etmiştir. O, suçlu 'benim' diye ayağa kalkmış ve cevap vermiştir. O suçlunun Başbakan olduğu böylece ortaya çıkmıştır.

Başbakan, 'biz bu iş yaygınlaşmasın diye elimizden geleni yaptık' diyor. Bunlar gerçek dışı, o çirkin görüntüleri şu anda da pek çok internet sitesinde ne yazık ki görmek mümkün ama ilk tedbir alınması bizim avukatlarımızın başvurusu üzerine olmuştur.

Hem suç duyurusunda bulunduk hem de internetteki erişimin engellenmesini savcılıktan talep ettik. Savcılık, İletişim Dairesi Başkanlığı'na bu yönde bir yazı yazmıştır. Yani Sayın Başbakan'ın emriyle erişim engellenmemiştir. Savcılığın yazısı ile bir ölçüde engellenebilmiştir.

Yine avukatlarımızın başvurusu üzerine devam etmekte olan bu dava nedeniyle bir gizlilik kararı alınmıştır. Yani, Sayın Başbakan'ın bir kaç gündür basına da yansıtıldığı gibi sureti haktan görünerek, insanların kişilik haklarına dönük saldırıları, tertipleri önlemek, yayılmasını engellemek için elinden geleni yaptığı, bir hikayeden ibarettir. Hem erişimin engellenmesi, hem gizlilik kararı alınması CHP'nin hukuk mücadelesinin sonucudur.''

''ÇİRKİN BİR KOMPLO İLE KARŞI KARŞIYAYIZ''

Mustafa Özyürek, bir gazetecinin ''Başbakan, 'Sayın Baykal görüntülerin gerçek olmadığını söyleyemediği için bize böyle bir ithamda bulunuyor' dedi. Bundan, Başbakan'ın görüntülerin gerçek olduğu tespitine ulaştığını söyleyebilir miyiz?'' şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı: 

''Başbakan, gerçekten onurlu insanların onurlu tavrını anlayamamıştır ve laf sokuşturmaya, laf yarıştırmaya kalkıyor. Olay çok açıktır, Genel Başkanımız bunu çok net ifade etmiştir. Çok çirkin bir komplo ile karşı karşıyayız ve ne aile hayatının mahremiyeti kalmıştır ne kişi özgürlüğü kalmıştır.

Bunların hiç biri Başbakan'ın derdi değildir. Başbakan dedikodu peşindedir. Başbakan o dedikoduları ile meşgul olsun. Biz onurlu duruşumuzu bozmadan, Deniz Baykal'ın yakın çalışma arkadaşları olarak Başbakan'ın seviyesine düşmeden ona cevaplarımızı verdik, vermeye devam ederiz.''

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 09:59
banner53
YORUM EKLE

banner39