banner39

CHP'li savcıdan 48 yıl sonra Menderes itirafı

CHP Beyoğlu üyesi emekli savcı Mehmet Feyyat, "Karşı çıksam Menderes idam edilmeyecekti" dedi.

Arşiv 28.05.2008, 09:37 28.05.2008, 10:10
CHP'li savcıdan 48 yıl sonra Menderes itirafı

CHP İstanbul eski Senatörü ve halen CHP Beyoğlu üyesi olan emekli savcı Mehmet Feyyat'tan tarihi itiraf...

AK Parti İstanbul Gençlik Kolları üyesi bir grup, 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinin 48. yıl dönümü nedeniyle eski başbakanlardan Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun kabirlerinin bulunduğu anıt mezarı ziyaret etti. ''Bir daha asla'' yazılı dövizlerle Menderes'in mezarına gelen grup, burada dua ederken, ilginç bir olay yaşandı. Anıt mezarı ziyaret eden dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Feyyat, tarihi bir itirafta bulundu.

Bugün gazetesinin haberine göre aynı zamanda CHP İstanbul eski Senatörü ve halen CHP Beyoğlu üyesi olan emekli savcı Feyyat, anıt mezara gecikmiş bir özrü dilemeye geldiğini, darbeyi kınadığını ve bundan sonra olacak tüm darbelere ilk olarak kendisinin karşı çıkacağını söyledi.

İDAMLARA KARŞI ÇIKSAYDIM

27 Mayıs 1960'ta Van savcısı olduğunu ve darbeden iki ay sonra İstanbul Savcısı olarak tayin edildiğini anlatan Feyyat, askeri yönetim nedeniyle söz söyleyemez duruma geldiklerini kaydetti.

"Keşke o zamanlar korkmasaydık, cezaevine atılmayı bile göze alıp Adnan Menderes'in idamına karşı çıksaydık" diyen Feyyat, "Menderes intihara teşebbüs etmiş, infazın ertelenmesi gerekirdi zira iki gün ertelenseydi zaten idam edilmeyecekti" diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (2)
Yuksel 13 yıl önce
Kisiler degissede, zihniyet degismiyor.
nejdet ayan 13 yıl önce
dün Ağalar ve çapulcular bugün aynı senorya aynı çapulcular işbaşında işbirlikçiliklerini ve kötüleri siz belirleyin ama onlara payanda olan pislikler her zaman masum halka karşı ne merhamet ne sevği nede deger vermişler onlar sağ veya solu menfaat kapısı edinmiş it sürülerinin leş başındaki kavgalı hallerini bu vatan her zaman yaşamış bu günde yaşamaktadır Cenab-ı Allahtan dilerimki onların leşlerinide çakallar parçalarken bu millet izler seyrederde nasıl oluyormuş fırsatçılık hep beraber görürüz Mendere yapılanları unutmayacağız vücudunda söndürülen sığaraların hesabı dünyada sorulmazsa ahirette mutlaka sorulacaktır tabiki bunu inanalar bilir anlar inanır saygılarımla
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?