banner15

CHP'li Tekin: Kürt sorununu çözen tarihe geçer

Hükümetin Kürt açılımına karşı çıkan CHP liderinin tersine Gürsel Tekin "sorunu çözen tarihe geçer" dedi.

CHP'li Tekin: Kürt sorununu çözen tarihe geçer


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümetin Kürt sorunu konusunda attığı adımlara karşı çıkan, destek vermekten çekinen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) liderinin tersine parti içinde önemli bir yeri olan Gürsel Tekin "Kürt sorununu çözen tarihe geçer" dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Yeni Şafak gazetesine verdiği mülakatta çok ilginç tespitlerde bulundu.

Tekin mülakatında "Artık bir Türkiye sorunu olan bu meseleyi kim çözerse tarihe geçer, gerçek budur" şeklinde konuştu.

Tekin, "Kürt sorunu konusuyla başlayalım. Nasıl bakıyorsunuz siz soruna?" sorusuna verdiği cevapta "Kürt sorunu diyoruz ama kabul etmemiz gerekir ki, bu bir Türkiye sorunudur. Belki 20 yıl önce buna Kürt sorunu denebilirdi ama bugün artık değil. Ve bu sorunun çözümü de kolay değildir. Çözüm dediğimiz şey; akşam karar alıp sabah çözüyorum demekle mümkün değildir. Ama eğer çözüm konusunda da adım atılıyorsa, yapılması gereken o adımı desteklemek ya da en azından onun sorumluluğunu paylaşmaktır." dedi.

Tekin, sorunun nasıl çözülebileceği yönündeki bir başka soru karşısında ise "Benim söyleyeceklerim ancak bireysel olacaktır. Kürt sorununu kimse konuşmazken, konuyla ilgili rapor hazırlayan siyasi partinin il başkanıyım. Baykal, 1989'da bu konuyla ilgili rapor hazırlatmış ve konuyu gündeme getirmiştir. Keşke soruna o zaman sahip çıkabilseydi Türkiye bu kadar acı yaşanmasa idi. Ama geldiğimiz noktada şunu söylemek mümkün; bu sorununun tek çözümü demokrasidir. Demokrasinin derinleşmesi, tüm demokratik kuralların geçerli olmasıdır. Daha fazla demokrasi ve özgürlük sadece Kürt sorunu ile ilgili değil, Türkiye'nin yaşadığı birçok sorunun da panzehiridir. Türkiye demokratikleşir ve Kürt sorunu da çözülürse inanın Türkiye'yi kimse tutamaz. Henüz iktidarın çözüm paketini bilmiyoruz. Ama çözüme katkı sunacak her türlü çabayı desteklemeliyiz. Artık Türkiye sorunu olan bu meseleyi kim ve hangi siyasi parti çözerse o tarihe geçer. Gerçek budur." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 11:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35