CHP'li Topuz: Baykal elini çeksin ve gitsin

İstanbul Milletvekili Ali Topuz, Baykal'ın elini parti üzerinden çekmesini istedi.

CHP'li Topuz: Baykal elini çeksin ve gitsin


İstanbul Milletvekili Ali Topuz, "Sayın Baykal'ın yapacağı bu işi burada bitirmektir. Bu kurultayı lider vesayetinden çıkartarak özgür iradesine bırakması gerekir." dedi.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Topuz, CHP'deki liderlik tartışmalarını değerlendirdi. Topuz, Deniz Baykal'ın istifa etmekle hem kendisi, hem de CHP için en doğrusunu yaptığını söyledi. Ancak bu hareketi gölgelemeye dönük çabaların olduğunu ileri süren Topuz, "Fakat bu hareketi örselemeye gerek olmadığını, yeniden dönme gayreti olursa bu doğru olmaz. Partide bazı arkadaşlarımız sırf kendi gelecekleri ile ilgili olarak Deniz Baykal'ı dönmeye tahrik ediyorlar. Onlar çok yanlış yapıyorlar. Deniz Baykal'ın da bunlara uymaması gerekir. Bu akıllı bir dostun tavsiyesi değildir. Sayın Baykal'ın yapacağı bu işi burada bitirmektir. Bu kurultayı lider vesayetinden çıkartarak özgür iradesine bırakması gerekir."

"CHP İÇİN TARİHİ FIRSAT"

Yaşananları, CHP'nin yeni bir başlangıç yapması içir tarihi bir fırsat olarak nitelendiren Topuz, şunları söyledi: "Parti bu fırsattan yararlanarak kendisini yenileyebilmelidir. Bu durumu partinin yenileşmesi ve iktidar adayı olabilmesi için bir fırsat olarak değerlendiriyorum. Deniz Baykal'a düşen bir görev vardır. Bundan sonra da katkı vermek için yeni dinamik ve genç bir yönetim kadrosu için görevini yapmalıdır."

CHP'nin başına geçecek isim konusunda henüz bir netlik yok. Kılıçdaroğlu'nun ismi öne çıkıyor sorusuna Topuz, "Bu isim çıkar. Bu çok da önemli değil. Bu Deniz Baykal baskısı azaldıkça adayların ortaya serbestçe çıkması zor olur. Çünkü herkes 'acaba genel başkan döner mi' diye düşünüyor. Baskı var. Zaten CHP parti içi demokrasiyi işletmeyen lider hakimiyetinin olduğu partidir. Herkes korkuyor. Ama bu lider ben yokum deyip Antalya'ya giderse parti delegeleri özgür iradeleri ile mantıklı düşünüp doğru yolu bulmakta zorluk çekmeyeceklerdir."

CHP'de yıllarca siyasetçi yapmış tecrübeli biri olarak kafasında bir isim olup olmadığı sorusuna ise Topuz, "Bunu söylemek istemiyorum. Çünkü yanlış anlaşılır. Ama isimleri geçen tüm arkadaşlarımız bu işi yapabilir. Burada bakılan halk benimsemeli. Halk Baykal'ın yerine benimsemedi. Bu işi hakikaten yapabilir mi tecrübesi var mı? Bir de örgüte sempatik gelmeli. Bu isimlerden biri de Kılıçdaroğlu'dur." cevabını verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 19:05
banner53
YORUM EKLE

banner39