CHP'nin 33 yıllık lideri istifa etti

CHP Genel Başkanı İsmet İnönü istifa etti, Coca-Cola üretildi...

CHP'nin 33 yıllık lideri istifa etti

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

CHP Genel Başkanı İsmet İnönü İstifa Etti 8 Mayıs 1972

Olağan üstü kongrede Bülent Ecevit’in listesinin kazanması üzerine, İsmet İnönü 33 yıllık Genel Başkanlık görevini bıraktı. Bu gelişme Türk siyasi hayatında yeni bir dönemi başlattı.

Gustave Flaubert öldü 8 Mayıs 1880

Fransız yazar ve edebiyatta gerçekçilik akımının başlatan yazar olarak kabul edilen Flaubert, Yunanistan, Anadolu, Mısır, Filistin, Suriye, Tunus ve İtalya’yı dolaşan Flaubertin Madame Bovary adlı romanı dünya klasiklerinden biri kabul edilmektedir.
 

Uluslar arası Af Örgütü Kuruldu 8 Mayıs 1961

Her türlü insan hakkını savunma ve teşvik etmeyi amaç edinmiş uluslar arası bir sivil toplum örgütü olan Af Örgütü 150den fazla ülkede 2 milyondan fazla üyeye sahip bir insan hakları derneğidir. Türkiye’de de 1995 yılından faaliyet gösteren örgüt, 2002 yılında resmen kurulmuştur.

Avrupa’da Savaş Resmen Sona Erdi 8 Mayıs 1945

Alman General Von Keitel Sovyet General Jukova teslim oldu. Avrupa’da savaş resmen sona erdi. 8 Mayıs 1945’te akşam vakti imzalanan bu antlaşma saat farkından dolayı Sovyetler Birliğinde 9 Mayıs olarak kayıtlara geçti. Sovyetler Birliği 9 Mayısı Zafer günü ilan etti. Zafer günü Sovyetlerin dağılışına kadar kutlandı.

Coca-Cola üretildi 8 Mayıs 1886

ABD’li kimyager ve eczacı John Styth Pemberton tarafından 1886 yılında imal edilen içeceğe, içerdiği önemli miktardaki şeker ve koka yaprakları ve kola cevizleri dolayısıyla Coca-Cola adı verildi. Bu içeceğin ilk satış fiyatı ise 5 centtir.


 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 07:32
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
özkan kaya
özkan kaya - 11 yıl Önce

33 yıldır lidersin 1 sefer ikdidar olamamışsın ve hala başkansın.iyiki böyle bir olay oldu yoksa chp bir 33 sene daha muhalefette kalırdı.tabi bir oyunla gene gelmesse.sen parti içi muhalefeti komplelerle etkisiz hale getirirsen keser döner çok sevindim

banner39