CHP'nin çarşafa tepkisi yeni değil

CHP'nin Çarşafa tepkisinin ilk olmadığı ortaya çıktı.

Arşiv 08.03.2010, 13:27 08.03.2010, 13:27
CHP'nin çarşafa tepkisi yeni değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

1935’te Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurultayında İsmet İnönü’nün başını çektiği bir grup tarafından çarşafın yasaklanması için bir teklif yapılmış. Fakat kurultayda CHP’li milletvekillerinin uzun görüşmelerinden sonra tepki çekeceği endişesiyle lokal bölgelerde uygulama başlatılması kararlaştırılmış. Mersin, Afyon, Çorum ve Trabzon’da uygulama emniyet müdürlüğü kanalıyla başlatılmış.

New York Herald Tribune gazetesi 13 Eylül 1935’te uygulamayı “Türkiye kadınlarına harem elbiselerini giymeyi yasakladı” başlığı ile vermişti.

Ayrıca Bernard Caparol, Kemalizm’de ve Kemalizm Sonrasında Türk Kadını adlı eserinde çarşafa getirilen yasaklara ve uygulamalara yönelik bilgiler veriyor.

İlk uygulama, Mersin Belediye Başkanlığının aldığı kararla yalnız şehir merkezinde çarşaf giyme yasağı başlatılmış.

Daha sonra Trabzon CHP Başkanı  ve Valisi başkanlığında toplanan İl genel meclisi aldığı kararla Trabzon vilayetinde çarşafla dolaşılmasını yasaklamış, çarşaf giymekte direnen kadınlara kısa süreli hapis cezaları verilmiş, daha sonra bu cezalar paraya çevrilmiş.   
 

Yorumlar (1)
Birsen Şahin 14 yıl önce
Ben bugün için yarım asırı devirmiş bir kadınım ama ilkokulun ilk dört yılını Türkiyede okudum ve ders kitaplarımdam bir fotoğraf hatırımda kalmış; çarşaflı kadın fotoğrafı yanlış olarak betimleniyordu, yerine üzerinde manto olan ve başında normal bir eşarp olan bir fotoğraf da doğru olarak tanımlanıyordu. Ondan ötürü, CHPli kadınlar resmi devlet öğretisinin dışında birşey yapmadı zaten. Ayrıca, ben açık bir kadınım ve benim çevremin şu sözlerini insanlığa sığdıramıyorum, bunları bizzat benim çevrem söylemekte "ayyyy! karafatmalar!". İşte buyuz biz, her ne kadar beni kapsamasa da.

Oysa, insanların ne giyip ne giymeyeceğini ancak faşizm belirler ve komünüzm de faşizm olarak tezahür etmiştir komünist ülkelerde.

Onun için bugünkü CHP yönetimi bugün bu kadınları aslında içi sızlayarak ihraç ederken, bir başka gelişmeye dikkat çekilmeli aslında: Devlet artık korkuyor! Bir yandan uzlaşmaya çalışıyor, kısmen de olsa. CHP bu konuda mutlaka desteklenmeli, çünkü bu onlar için tahmin edilemeyecek kadar zor.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?