banner39

CHP'nin içkili yemeğinde Semah'a tepki

CHP yemeğinde başlatılan 'Semah' gösterisi üzerine alevi dedesinin "İçkili yerde Semah çekilmez" diye itiraz edince kargaşa yaşandı.

Arşiv 26.03.2008, 11:54 26.03.2008, 15:43
CHP'nin içkili yemeğinde Semah'a tepki


CHP Esenler İlçe Teşkilatı tarafından içkili bir restoranda düzenlediği yemekli gecede semah çekilmesine bir Alevi inanç önderi sert tepki gösterdi.

CHP Esenler İlçe Teşkilatı tarafından içkili bir restoranda düzenlediği yemekli gecede semah çekilmesine bir Alevi inanç önderinin karşı çıkması CHP'lilerin keyfini kaçırdı.

Geceye katılan bazı alevi vatandaşlar, müzisyenden Mahsuni Şerif`ten bir türkü istedi ve çalınması üzerine 'Semah'a başladılar. Bu arada bir kişi müzisyenin yanına gelerek, "İçkili yerde Semah çekilmez" diye itirazda bulundu. Müzisyenin ciddiye almaması üzerine aynı kişi "Arkadaşlar, ben bir inanç önderiyim. İçkili yerlerde, düğün salonlarında Semah çekilmesini yasakladık" dedi.

Bu gelişmeler üzerine CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Esfender Korkmaz`ın ve partinin üst düzey yöneticilerinin oturduğu protokol masasında kısa süreli bir kargaşa yaşandı.

Alevi Dedesi Muharrem Ercan, "Alevi Bektaşi inancında, inancın bir parçası olduğu içinde ulu orta yerlerde semah dönülmemesi lazım. Biz onu ibadetin bir parçası olarak görürüz. Yani eller açılarak Allah`a yalvarma olarak algılarız. Bu semah olayı bin dört yüz seneden beri var" dedi.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?