banner39

CHP'nin mozaik listesinde Alman ajanı yer alıyor

Erdoğan'ın çıkardığı Türkiye mozaiği listesine karşı çıkarılan CHP'nin listesinde bir Alman ajanın adı da yer alıyor.

Arşiv 07.10.2009, 10:08 07.10.2009, 11:23
CHP'nin mozaik listesinde Alman ajanı yer alıyor


 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin genel kongresinde zikrettiği Türkiye mozaiğini oluşturan isim listesine karşı yeni bir liste çıkaran CHP büyük bir pot kırdı. Çünkü CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu'nun hazırladığı listede bir Alman ajanının adı da yer alıyor. Kılıçdaroğlu'nun Necip Fazıl ve İdris-i Bitlisi ile aynı listeye koyduğu Parvus efendinin Alman ajanı olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu Alman ajanı, Osmanlı İmparatorluğu'nun birinci dünya savaşına girmesini sağlamış, iktidardaki İttihat ve Terakki'ye akıl hocalığı yapmış, ırkçı söylemlerin yayılması için özel çalışmalar yapmış bir kişi.

Sabah gazetesinden Engin Ardıç'a göre, Parvus Efendi, Osmanlı İmparantorluğu'nun son dönemlerinde Almanlar tarafından donatıldıktan sonra İstanbul'a gönderildi ve asıl adı da Alexander Halphend.

Akşam gazetesinden Atılgan Bayar'a göre ise Parvus Efendi'nin gerçek adı Alexander İsrael Halpend. Bayar'a göre, Parvus Efendi aynı zamanda büyük bir Mason ustası ve Moskova'daki Uranis locasına üye. Uranis locası, İkinci Abdülhamid Han'ın devrilmesinde büyük rol oynayan ve merkezi Rusya'da olan Astrea locasını, Abdülhamit'in burnunun dibinde oluşturmuştu.

Keza, kendi yetiştirmesi Jalobinsky, ilk Siyonist örgüt olan Meskala'yı da İstanbul'da kurmuştu.

Tarihe şöyle bir bakıldığında bile, Osmanlı'yı Filistin'i kaybedeceği bir savaşa girmesi konusunda teşvik eden bu adamın, tesadüf bu ya, o topraklarda yeni bir devlet kurulmasının teorik altyapısına da aynı zamanda katkıda bulunmuş olduğu görülüyor.

Parvus Efendi, 2. Meşruiyet'ten sonra Osmanlı'da, hem ülkeyi bölünmeye götüren İttihat ve Terakki'yi; hem de daha sonra Türk Milliyetçiliği'nin kurucularını doktrine ediyor. Ziya Gökalp, Yusuf Akçura ve Tekin Alp (Moiz Kohen)'e teorik ağabeylik yapan Parvus Efendi, milliyetçi yayınlarda da yazılar yayınlıyor. İttihat ve Terakki üzerindeki etkisiyle, Osmanlı'nın Almanya'nın yanında 1.Dünya Savaşı'na girmesini kışkırtıyor.

ASLEN BEYAZ RUS YAHUDİSİ

Alexander Parvus, 27 Ağustos 1867 yılında Belarus başkenti Minsk'e bağlı Berasino bölgesinde doğmuş. Rusların 1905 devriminde Menşevik taraftarı oldu. Rus devriminde 'sürekli devrim' ilkesini benimseten Parvus, Stalin tarafından sürgüne gönderilen Yahudi asıllı Rus teorisyen Troçki'yi de etkilemiş. İsviçre'de aldığı ekonomi eğitimi itibariyle iktisadi alanın siyasi alana etkisini dikkate alan Marksist öğretiyi benimseyen Parvus, Alman istihbarat örgütüyle derin ilişkilere girmiş, buradan aldığı para yardımlarıyla Rus devriminin gerçekleşmesi için siyasi teşekküllere maddi ve ideolojik destek sağlamış. Clara Zetkin ve Karl Kautsky'yle tanışan Parvus, New Times gibi önemli sosyalist yayınlarda yazmış. Alman Sosyalist Parti'nin önemli yayın organı Neue Zeit yayın organında da makaleler kaleme almış. Daha sonra Balkan savaşları sırasında İstanbul'a gelen Parvus, burada Jön Türklerin ve dönemin yönetiminin paşa triosu olarak bilinen Enver-Cemal-Talat Paşalar'la dirsek temasında bulunmuş. Ayrıca burada Alman şirketlerinin ticari faaliyetiyle ilgilenen Parvus, Türkiye Cumhuriyeti'nin iktisadi politikalarını dolaylı etkileyecek bir tanışıklıkta bulunmuş; Mustafa Kemal Atatürk'le de bir ilişki kurmuş. Pavlus, İttihat ve Terakki'nin izlediği 'Milli iktisat' politikasını belirleyen kişi. Bu politikanın bir kısmı daha sonra Cumhuriyet devrinde de sürdürülmüştü.

Parvus 1924 yılında öldüğünde, çoğunluğu İttihat ve Terakki'nin savaş politikalarında edindiği yani savaş savaş spekülatörlüğü ile elde ettiği milyonlarca liraya sahipti. Pavlus, dünyanın en zengin adamı olarak ölmese bile en zengin adamlarından biri olarak öldü.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?