banner15

CHP'nin restini Erdoğan gördü

Anayasa paketine kamuoyundan destek geldiğini gören CHP, tümden karşı çıkma stratejisinden geri adım attı.

CHP'nin restini Erdoğan gördü

 
 

Okan Haksever/ Dünya Bülteni-Ankara

CHP, anayasa paketine kamuoyundan destek geldiğini görünce, pakete tümden karşı çıkma stratejisinden geri adım attı. Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre, CHP'de "AK Parti'nin referandumda yüzde 60-65 oranında destek alması durumunda eziliriz" görüşü öne çıktı. Bunun üzerine Baykal, "Bu Meclis Anayasa yapamaz" çıkışını unutarak, "Paketin çoğunluğuna destek veriyoruz" dedi.

AK Parti'yi, "Anayasa Mahkemesi'ne götürür; iptal ettiririz" çıkışıyla tehdit eden CHP'nin planı, halk desteği almasına kesin gözüyle bakılan maddelere destek verip, sıkıntı yaşanması muhtemel maddeleri kamuoyuna sunma yönünde. Referandum sürecinde AK Parti'yi, "yüksek yargı ile uğraşıp, kendi yargısını kurmak"la suçlamayı planlayan muhalefet, parti kapatmayı zorlaştıran maddeye karşı da, "Bölücü partiler, PKK'nın uzantıları, pakete destek verirseniz, bundan böyle kapatılamayacak" argümanını işleyecek. Geçen ay "yolunmuş tavuk" planı olarak gündeme gelen bu stratejiyi AK Parti'nin kabullenmesi halinde meydanları oldukça gerilimli bir tablo bekliyor.

AK PARTİ NİYE EVET DER

Ankara kulislerinde Başbakan Erdoğan'ın ilk etapta yeşil ışık yaktığı bu CHP girişimini kabul etmesinin üç gerekçesi olabilir.

1- Erdoğan'ın özgüveni yüksek. Sadece yüksek yargı düzenlemesi ve parti kapatmayı zorlaştıran oldukça metameli bu üç maddelik mini paketin bile halktan destek alacağına inanıyor.

2- CHP'nin, "Tümü geçerse, Anayasa Mahkemesi'ne iptal ettiririz" tehditine karşı risk almayı tercih etti.

3- Cumhurbaşkanı Gül, yüksek yargıdaki krizin sona ermesi için devreye girip AK Parti'ye ve Erdoğan'a "CHP'yle uzlaşın" baskısı yaptı.

İŞTE DÜN VE BUGÜN ANKARA'DA YAŞANAN GELİŞMELER

İKİNCİ RAUND ERDOĞAN'IN ABD'DEN DÖNÜŞÜNDE

Başbakan Erdoğan'ın 'Varız' demesi üzerine Baykal "ilk önerimizden bağımzsız" diyerek öğle saatlerinde yeni bir öneri daha sundu: İsterseniz tartışmalı üç maddeyi askıya alın, seçim sonrası yeni Meclis'te ele alalım. Kabul etmiyorsanız da ilk önerimizde varız, üçünü ayırın 24'üne destek verelim. Baykal'ın çıkışının ardından CHP'liler AK Parti Grup başkanvekillerini ziyaret ederek, komisyon çalışmalarının durdurularak, maddelerin ayıklanması istediler. Cuma gününe kadar süre isteyen AK Parti, komisyon yerine uzlaşmayı Genel Kurul aşamasına bıraktı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yaptığı çağrıya dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'varız' cevabı vermesi Ankara'da anayasa değişikliğinin TBMM'den referandumsuz geçmesi konusunda yeni bir uzlaşı umudu doğurdu. Erdoğan'ın "Yasal dayanağı varsa Meclis'te uzlaşı olabilir" açıklaması üzerine Baykal, HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısı ve siyasi partilerin kapatılmasıyla ilgili tartışmalı maddelerin paketten ayrılıp askıya alınmasını önerdi. CHP grup başkanvekilleri bu öneriyi AK Parti'ye iletti. AK Parti grup başkanvekilleri ise Başbakan Erdoğan'ın ABD gezisinden döner dönmez cevap vereceklerini belirtti.

BAYKAL 'ASKIYA ALIN' DEDİ AMA...

Bir basın toplantısı düzenleyen Baykal, pakette hukukçuların anayasa aykırı olduğunu öne sürdüğü "parti kapatma, HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısıyla" ilgili konulardaki maddelerin ayıklanmasını istedi. Baykal, "Bu yapılırsa 24 maddenin daha da iyileştirilmesi, amaca hizmet eder hale dönüştürülmesi için gerekli katkıyı iyi niyetle vermeye hazırız. Başbakan 'yasal temeli varsa' diyor. Yasal temelinin olmaması diye bir şey düşünülemez, çok açık. Bu tamamen TBMM'nin yetkisindedir. Bu ayrımı yapmak Türkiye'yi rahatlatacaktır" dedi.

Üç konunun Anayasa Mahkemesi'ne gideceğinin sinyalini veren Baykal, şu çağrıyı yaptı:

"Bu üç maddeyi AKP iktidarı askıya alsın. Bu maddelerle ilgili seçim sonrasında iyi niyetli bir çalışmayı, Anayasaya aykırı düşmeyecek, hukuk kamuoyumuzun da içine sindireceği, Türkiye'de büyük bir gerginlik konusu olmayacak biçimde iyi niyetle ele alalım. Aman kimse yanılmasın, bunu bir önceki öneriyle bağlantılı olarak düşünmüyorum. O öneri yapılmıştır. O öneride işbirliğini yapabiliriz."

"Başbakan Erdoğan ile yüz yüze bir görüşme yapabilir misiniz?" sorusuna ise Baykal, "İhtiyaç olursa elbette görüşürüm. Bir sonuç çıkacağını düşünürsek görüşürüz tabi ki" yanıtını verdi.

9 MADDEYİ BULUYOR

Baykal'ın bu açıklamalarından sonra CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Süha Okay, Kemal Anadol ve Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Grup Başkanvekillerini ziyaret ederek resmi tekliflerini ilettiler. Erdoğan ve Baykal'ın açıklamalarına atıf yapılan yazılı teklifte, "CHP'nin çekince koyduğu, siyasi partilerin uyacakları esaslar ve bağlantılı maddelerle HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısı, üyeliği denitimi, görev ve yetkileri, çalışma ve yargılama usulü ile bağlantılı maddeleri ile ilgili üç ana konudaki maddelerin teklif paketinden ayrıştırılarak diğer maddelerinin Anayasa değişikliği teklifi olarak görüşülmesinde yarar bulmaktayız."

Bu öneriler, geçici maddeleriyle birlikte 9 maddeyi buluyor.

CUMA GÜNÜ CEVAP VERELİM

AK Parti kurmayları görüşmede CHP'nin teklifine "Başbakanımız Perşembe günü ABD'den dönecek. Her halükarda değişiklik Meclis Genel Kurulu'na gelmeden, en geç Cuma günü size yanıtımızı ileteceğiz" yanıtını verdi.

MHP BİZ BU İŞTE YOKUZ

CHP'lilerin ikinci durağı MHP Grup Başkanvekilleri oldu. CHP kurmayları, aynı yazılı teklifi MHP'ye sundu ve gelişmelerle bilgi aktardı. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, "Bizim pozisyonumuzda bir değişiklik yok. AK Parti'nin, CHP'ye vereceği yanıtı hep birlikte göreceğiz" demekle yetindi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 19:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35