CHP'ye Çerkezce ağır bir cevap: Haynape

Ahmet Tezcan, CHP'nin yaptığı açıklamayı değerlendirerek, "Ben mezar edebiyatı yapmıyorum" diyerek Çerkez usulü ağır bir cevap verdi.

CHP'ye Çerkezce ağır bir cevap: Haynape

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakanlık eski Basın Müşaviri Ahmet Tezcan, CHP'nin yaptığı açıklamayı değerlendirerek, "Ben mezar edebiyatı yapmıyorum. Siyaset de yapmıyorum" diye konuştu. 

Tezcan'ın gündeme getirdiği ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 yıl önce Deniz Baykal'la ilgili bir belgeyi yayınlamak isteyen dergicilere “Yayınlarsanız sizi bitiririm” dediği yönündeki açıklamalarına CHP'den sert tepki geldi. 

CHP'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Bir karargahtan hazırlandığı anlaşılan komplolarla ne Başbakan'ın sorumluluğunu, entrikacılığını örtbas etmek ne de Sayın Deniz Baykal'ı karalamak mümkündür" denildi. CHP İletişim Koordinatörlüğünden yapılan yazılı açıklamada ayrıca, bugün bir gazetede yer alan "Siyasi Hayatı 4 Yıl Önce Biterdi" başlıklı açıklama, "Son günlerde ortaya atılan ikinci alçakça komplo" olarak değerlendirildi. 
Konuya ilişkin bir haber ajansına açıklama yapan Tezcan, "Ben mezar edebiyatı yapmıyorum. Siyaset de yapmıyorum. Siyasetle işim olmadı" dedi. 

"ÇERKEZLER 'HAYNAPE' DER"

Sözünde samimi olduğunu söyleyen Tezcan, "Biz Çerkezlerde 'Haynape' diye bir söz vardır. Baykal'ın etrafında Çerkez olduğunu söyleyenler bunun ne anlama geldiğini düşünsünler. Ben bir Çerkez olarak sadece bunu söylerim. 'Mezara kadar' düşüncemde samimiyim" diye konuştu.

HAYNAPE NEDİR?  

Haynape, Adigelerde bir kişiye söylenecek en ağır kelimelerden birisidir. Bu söz söylendiği zaman kişinin ne kadar olumsuz tutumu olsa dahi anlaşma en azından tarafsız kalma yoluna giderdi. Ayıp anlamında olmasına rağmen çok daha detaylı ve yaptırımcı caydırıcı bir anlamı var. Knobloch (1991;14) şu şekilde açıklama yapmaktadır:'' ha 'köpek' + (y)i ' toprak; pislik' - na 'göz' + pe 'ağız'. Karşısındakine reel ya da manen suratına yaptığı işin iyi olmadığı anlamında yüzüne söylemek ve atmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 17:41
banner53
YORUM EKLE

banner39