banner39

CHP'ye göre Anayasa paketi esastan incelelenecek

Hakkı Süna Okay mahkemenin anayasa değişiklik paketini şeklen değil esastan inceleyeceği iddiasında.

Arşiv 08.06.2010, 17:50 08.06.2010, 18:28
CHP'ye göre Anayasa paketi esastan incelelenecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, Anayasa Mahkemesi'nin, iptal başvurusunu şekil yönünden inceleme kararını değerlendirirken, "Teklif edilen değişikliğin, anayasanın ilk 3 maddesine aykırı olup olmadığı incelenecektir. Yani şekil denilince dava dilekçesinin ve eklerinin şekli değil, 148. maddede tanımlanan bu üç ana unsur yönünden inceleme yapılacaktır." dedi.

TBMM'de konuya ilişkin açıklama yapan Okay, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı değerlendirdi. Okay, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararın, iptal başvurusunu sadece şekil yönünden değil, esastan da göreceğini iddia etti.

Okay, "Anayasa Mahkemesi şekil yönünden inceleyecek denmesinden kasıt şudur. Anayasanın 148. maddesi Anayasa Mahkemesi'nin şekil yönünden incelemesini üç esasa dayandırmaktadır. Bunlardan bir tanesi tekliftir, diğeri oylama, diğeri de ivediliktir. Tekli denildiğinde, teklif edilebilirlik ve edilemezlik tartışılır. Yani, anayasanın, 'değiştirilmez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez' hükümlerine aykırı bir teklif var mı ve bu teklif anayasa değişikliği olarak geçmiş mi o incelenir. Açıkçası teklifin hem sayısal olarak yani asgari 184 imza ve verilmiş olan teklifin Anayasadaki tanımlanan biçime uygun olup olmadığı, ayrıca da teklif edilen değişikliğin anayasanın ilk üç maddesine aykırı olup olmadığı incelenecektir. Oylama yine Anayasa'da tanımlanan oylama usulüne uygun olarak yapılıp yapılmadığı incelenecektir. İvedilik, Anayasa değişikliğinin iki kez görüşülüp görüşülmediğine ilişkin bir değerlendirmede bulunacaktır. Yani şekil denilince dava dilekçesinin ve eklerinin şekli değil, 148. maddede tanımlanan bu üç ana unsur yönünden inceleme yapılacaktır." diye konuştu.

Okay, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Bu konu referandumdan sonra incelenir" sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Kendisi daha çok siyasette yoğunlaştığından anlaşılan hukuku çok fazla ihmal etmiş Sayın Arınç. Bunun yanı sıra yani belki herkes hukukçu olmuyor ama bazıları hukuklu oluyor. Bu hususta 2007'de Anayasa Mahkemesi'ne Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili referanduma ilişkin düzenleme hem o zamanki 110'u aşkın imzayla hem de o dönemin cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürülmüş ve anayasa mahkemesi de inceleme yapmış ve bir karar vermişti. Anayasa Mahkemesi, bu yönde bir içtihat oluşturmuştur. Anayasa mahkemelerinin bu yönde oluşturulan içtihatları 10 yıl geçmeden değişmez. Şunu ifade etmek istiyorum. Anayasa Mahkemesi'nin, bu kararı referandum sonrasına bırakması söz konusu değildir. Üç yıl önce de böyle bir inceleme yaptı ve referandum öncesi karar verdi. Onun için akıllarda kimi bulanıklıklar olmasın, Anayasa Mahkemesi bundan sonraki süreçte 111 milletvekilinin başvurusuyla yapılan müracaatı inceleyecek ve ona göre bur hüküm tesis edecektir."

Okay, Arınç'ın "Kılıçdaroğlu'na yönelik çok fazla konuşuyor, karizmayı çizdiriyor" yöndeki açıklamasının hatırlatılması üzerine şu görüşleri dile getirdi: "Çok fazla konuşmanın ötesinde çok doğru şeyler söylüyor. Ve de toplumun istediği, özlediği, beklediği şeyleri söylüyor. Niçin bunu söyledi. Sen Tel Aviv avukatlığını düşünüyorsan 'sağ yanına bak' dedi. Sayın Arınç'ın Gazze olayları sonrasında bir değerlendirmesinde 'İsrail ve Türkiye arasındaki uluslararası ilişkilerin tamamen kesip, silip atmak mümkün değildir' dedi. Şimdi Gazze olayına ilişkin aynı siyasi parti içerisinde bir tarafta Sayın Başbakanın açıklamaları, bir tarafta Başbakan Yardımcısının açıklamalarına baktığınızda eğer Başbakan Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu'nun açıklamasını Tel Aviv avukatlığı diye yanlış bir anlamayla ifade ediyorsa, Tel Aviv'e de bir avukat arıyorsa, Tel Aviv'i savunan sağ yanındaki Sayın Arınç'tır. Sayın Arınç'a tavsiye ederim, kendisi çok fazla konuşmasın."

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?