Churchill Rusların İstanbul'u ele geçirmelerini önermiş

Churchill, 1896 yılında yazdığı bir mektupta "Rusların İstanbul'a el koymaları önerisinde bulunmuş.

Churchill Rusların İstanbul'u ele geçirmelerini önermiş

 

İngiltere’nin en ünlü siyaset adamlarından ve yazar Winston Churchill’in 1896 yılında yazdığı bir mektupta "Ermenilerin Türkler tarafından katledilme" sine tepki olarak Rusların İstanbul’a ele geçirmelerini önerisinde bulunduğu ortaya çıktı.

Winston Churchill’a ait, mektuplar ve fotoğraflar gibi eşyalardan oluşan 150 kadar lot, müzayede şirketi Christie’s tarafından önümüzdeki bir yıl içerisinde üç ayrı satış şeklinde Londra ve New York’ta açık artırmaya çıkarılacak.

The Times gazetesi, bu konudaki haberinde satılacak eşyalarlardan en dikkat çekenlerin arasında Winston Churchill’in İngiltere’deki önde gelen KGB ajanslarından Guy Burgess için imzaladığı kitabındaki ithaf yazısının olduğunu belirtti.

Gazete ayrıca, Christie’s kitap ve el yazmaları bölümü şefi Thomas Venning’in favorilerinden birini de Churchill’in 1896 yılında Hindistan’dan yazdığı bir mektup olduğunu belirtirken, söz konusu mektupta Churchill’in "Ermenilerin Türkler tarafından katledilmesine Rusların Constantinople’ye el koymaları önerisi ile yanıt verdiği"ni kaydetti.

Kaynak: Ajanslar


 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 18:55
banner53
YORUM EKLE

banner39