banner39

CIA, 11 Eylül saldırılarında kusurlu bulundu

Yapılan araştırmalar 11 Eylül saldırılarını önlemekte CIA'in ciddi hatası olduğu ortaya çıktığı bildirildi.

Arşiv 22.08.2007, 11:52 22.08.2007, 14:30
CIA, 11 Eylül saldırılarında kusurlu bulundu


11 Eylül saldırılarını önlemekte CIA'in kusurlu olup olmadığını araştırmak üzere kurulan komisyonun olumsuz rapor verdiği ortaya çıtı.

2005 Haziran ayında tamamlanan ve düne kadar gizli tutulan raporda, CIA'in üst düzey yetkililerinin ciddi hatalar yaptıkları ve görevlerini hakkıyla yerine getiremedikleri belirtildi.

Eski CIA başkanı George Tenet'e de hatasından dolayı disiplin cezası verilmesi istendi.

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA tarafından yapılan soruşturmada, eski Başkan George Tenet ve yardımcıları, 11 Eylül saldırılarından önce El Kaide tehditleri için hazırlık yapmamakla suçlandı.

CIA baş müfettişi John Helgerson ve ekibi tarafından hazırlanan ve 2005'te tamamlandığı halde bugüne kadar gizli tutulan, ancak Kongrenin talimatı üzerine açıklanan 19 sayfalık raporda, "teşkilatın ve memurlarının sorumluluklarını tatmin edici şekilde yerine getirmediği, her zaman etkili ve işbirliği içinde çalışmadığı" ifade edildi.

ABD'de 11 Eylül 2001'deki saldırıları durdurabilecek tek başarısızlık noktası bulunmadığı ifade edilen raporda, Tenet'in yetkilerinden dolayı El Kaide tehditlerinin önlenmesi için stratejik plan hazırlanmamasının nihai sorumluluğunu taşıdığı kaydedildi.

"Şahsi nedenlerden" dolayı 2004'te bu görevinden istifa eden Tenet ise baş müfettişin raporunun kesinlikle yanlış olduğunu kaydetti.

CIA'nin şimdiki Başkanı Michael Hayden da, raporun yayımlanması kararının kendi tercihi olmadığını, ancak bu ay başında ABD Başkanı George Bush tarafından imzalanan yasa çerçevesinde Kongre tarafından öngörüldüğü için raporu yayımladığını bildirdi.

Kaynak: voanews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?