banner39

CIA: AB 2020'de dağılacak

CIA'nin geleceğe baktığı Avrupa raporu çok ilginç kehanetler içeriyor. CIA'ye göre AB 2020 yılına kadar üç parçaya ayrılacak.

Arşiv 06.04.2009, 12:51 06.04.2009, 13:13
CIA: AB 2020'de dağılacak


Amerikan İstihbarat Servisi CIA'ye göre Avrupa Birliği gelecek 10 yıl içinde dağılacak. CIA'nin geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği üzerine bir rapor yayınlayarak, AB'nin 2020 yılına kadar üç bölgesel birliğe ayrılacağı öngörüsünde bulunuyor.

CIA'nin yaptığı projeksiyonda Avrupa üç bölgeye ayrılacak. Birinci blok olan Batı Blok'unu İngiltere, Almanya, Fransa, İrlanda, Avusturya, İspanya, Benelüks ve İskandinav ülkeleri oluşturacak. "Yeni Avrupa" olarak adlandıran ikinci blokta ise Estonya, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Hırvatistan ve Slovenya yer alıyor. Bu ikinci bölge veya Katolik Doğu Avrupa'nın Hırvatistan ve Slovenya üzerinden Akdeniz'e çıkışı bulunacak.

CIA'nin Ortodoks Birliği olarak adlandırdığı üçüncü bloğun egemen ülkesi Rusya olacak. Rus himayesi altında kurulacak olan Ortodoks Blok'unda ise Ukrayna, Beyaz Rusya, Gürcistan, Moldova, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Bosna- Hersek yer alacak. Bosna- Hersek Ortodoks Blokta yer alması ise şu an federasyonun içinde bulunan Sırp Cumhuriyetinin zorlamasıyla olacak.

UMUTSUZLUK PROTESTOLARI PATLATACAK

Bu arada dünyada yaşanan olayları yorumlayan uluslararası toplum uzmanları da CIA'nin raporunun gerçekleşmesini olası buluyor. Uzmanlara göre dünyada 40 kadar hükümetin görev süresi dolmadan iktidardan düşebilir. Uzmanlar, ilk düşebilecek hükümetler olarak Estonya, Litvanya, Yunanistan ve Belçika hükümetlerini gösteriyor. Bu hafta Avrupa'nın birçok yerinde başlayan gösteriler uzmanlara göre sıcak bir yazın habercisi olacak. Protestoların muhtemel ana sloganı da " Finans krizinin çocukları olmak istemiyoruz " olacağını söylüyor uzmanlar.Protesto patlamalarının altında umutsuzluk olduğunu söyleyen Atina Pandion Üniversitesi öğretim üyesi psikolog Fotini Çalikoğlu, genç nesiller gelecek için umut taşımadığını belirtiyor.

KRİZ AB MEVCUDİYETİNİ SORGULAYACAK

Bazı analistlere göre AB'nin zengin ülkeleri bu krizi Doğu'daki fakir üyelerinden kurtulmak için kullanacak. Krizin uzun sürmesi ülkelerde sorumluluk yüklenme açısından partiler arası kavgaları başlatarak, devletlerin ekonomik, demokratik kurumların kaderinin belirlenmesinde kilit rol oynayacak. SSCB'nin dağılmasını, 1990 Asya Krizini de öngören ABD'nin tanınmış toplum bilimcilerinden Gerald Celente kriz AB'nin mevcudiyetini de sorgulayacağını söylüyor. Celente " Euro'nın tedavüle girmesinden önce, Avrupa Birliğinin dağılacağını söylemiştim. Avrupa Birliğinin dağılması senaryosu çok basittir. Üye ülkelerde sadece birinde krizden kurtulma yolunun AB'den ayrılmak olduğunu söylemleriyle bir popülist liderin çıkması yeterlidir " diyor.

Kaynak: HT

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?