banner15

CIA Ajanı Barbara Kuzey Irak'a kaçtı

Batman'da dernek kurulması için muhtelif kişilerle görüşen Barbara Anna Lakeberg K. Irak'a kaçtı.

CIA Ajanı Barbara Kuzey Irak'a kaçtı

Batman'da dernek kurulması için tarikat lideriyle 'gazeteci' kimliğiyle görüşen CIA ajanı Barbara Anna Lakeberg, yakalama kararı üzerine sahte pasaportla Kuzey Irak'a kaçtı

Batman'da DTP'nin "İnanç Komisyonu"nda yer alarak PKK ve Abdullah Öcalan'ın propagandasını yaptığı gerekçesiyle geçen yıl tutuklanıp 8 ay cezaevinde kalan Hüseyin Bulut ile "araştırmacı- gazeteci" sıfatıyla görüşen ABD'li Barbara Anna Lakeberg istihbarat birimlerince takibe alındı. Bulut'un evinde ele geçen bilgisayar hard disklerinde ve CD'lerde ABD'li kadının görüntülerine ve konuşmalarına rastlanılması üzerine soruşturma genişletildi.

Lakeberg'in Bulut'a hitaben yazdığı bir mektubu da ele geçiren istihbarat birimleri, kadının ABD gizli servisi CIA ajanı olduğunu tespit etti. Lakeberg'in, Hüseyin Bulut ile görüşmesinden kısa süre önce K. Irak'tan Türkiye'ye giriş yaptığı belirlendi. Bunun üzerine Diyarbakır Özel Yetkili C. Başsavcılığı, Barbara Anna Lakeberg için yakalama kararı çıkardı.

10 PARMAĞINDA 10 MARİFET!

Durumu öğrenen Lakeberg bir anda ortadan kayboldu. CIA ajanı kadının, Batman'dan Silopi'ye, buradan da Habur sınır kapısı üzerinden sahte pasaportla K. Irak'a geçtiği anlaşıldı. Budist olduğu ve iyi derecede Kürtçe konuştuğu öğrenilen Lakeberg'in, Irak'ın kuzeyinde insan hakları alanında faaliyet yürütmek üzere bir dernek kurduğu, Diyarbakır ve Batman'da da bu derneğin şubelerini açmak istediği tespit edildi. Hüseyin Bulut ile yardımcısı A.T.'nin düzenli olarak Lakeberg ile görüştükleri de saptandı.

Lakeberg'in görüştüğü 15 kişi hakkında, "PKK'ya yardım, Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkındaki kanuna muhalefet, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve askerlikten soğutmak, PKK adına suç işlemek ve propagandasını yapmak" iddialarıyla 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Kaynak: Sabah
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 16:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35