banner15

'CIA Ajanları'na Tutuklama Kararı

İtalyan bir yargıç, Müslüman bir din adamını Milano'da kaçırıp sorgulanmak üzere Mısır'a gönderdikleri ve CIA ajanı oldukları öne sürülen 22 kişi için Avrupa genelinde tutuklama kararı verdi.

'CIA Ajanları'na Tutuklama Kararı
İtalyan bir yargıç, iki yıl önce bir Müslüman din adamını Milano'da sokakta kaçırıp sorgulanmak üzere Mısır'a gönderdiklerinden şüphelenilen ve CIA ajanı oldukları iddia edilen 22 kişi hakkında Avrupa çapında tutuklama emri verdi. Ebu Ömer olarak bilinen Mısırlı din adamı Hasan Mustafa Usame Nasr, Mısır'da kendisine işkence yapıldığını söylüyor. Ajan olduğu öne sürülen kişiler hakkında daha önce İtalya içinde de tutuklama emri çıkarılmıştı. Şimdiyse bu kişiler Avrupa'nın herhangi bir yerinde de gözaltına alınabilecek.
Savunma muhabirimiz, bu kişilerin tamamının Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunduklarırını ve Avrupa'ya dönmeye niyetli olmadıklarını söylüyor. Muhabirimiz, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin de, onların iadesini zorlamasının beklenmediğini belirtiyor. İtalya Adalet Bakanı Roberto Castelli ise tutuklama emirlerini veren yargıcı Amerika karşıtı solcu bir militan olarak niteliyor. Amerikan ajanlarının düzenledikleri operasyon iki yakın müttefik, Roma ve Washington arasında soruna neden olmuştu.
İtalya hükümeti, olayın ortaya çıkmasının ardından açıklamada, CIA ajanlarının düzenlediği bu tür bir operasyona izin vermediğini, bu konuda kendisine de danışılmadığını açıklamıştı. Ancak, ABD basını, CIA'nın İtalyan muhataplarını operasyon konusunda önceden bilgilendirdiklerini öne sürdü. Ebu Ömer olarak bilinen Hasan Mustafa Usame Nasr adlı imamın sorgu için Mısır'a götürüldüğü, ama şu anda nerede olduğunu bilinmediği belirtiliyor. Nasr'ın İtalyan makamlarının kendisi hakkında terör bağlantısı iddiasıyla soruşturma yürüttüğü dönemde, camiye giderken kaçırıldığı, daha sonra da Amerikan üssüne, oradan da Mısır'a götürüldüğü belirtildi.
Mısırlı bir kadın, Hassan'ın 17 Şubat 2003'te kaçırılmasını tanık olduğunu belirterek, din adamının önce polis kıyafeti giymiş iki kişi tarafından durdurulduğunu, daha sonra beyaz bir minibüse bindirildiğini, götürülürken de yardım istediğini anlattı.

Kaynak: BBC
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Recepali
Recepali - 8 ay Önce

İran ırak Mücadele etmiyormu

banner39

banner50

banner47

banner48