banner15

CIA-BND işbirliği belgelendi

Guantanamo eski esiri Murat Kurnaz olayında, Alman ve ABD istihbarat teşkilatları arasında çok sıkı işbirliği yapıldığı ortaya çıktı. İşte o belge:

CIA-BND işbirliği belgelendi

Kadir Kon / Dünya Bülteni

Kurnaz olayı Almanya’nın gündeminden düşmüyor. Alman gazeteleri ve hukuku olayın peşini bırakmıyor. Guantanamo üssünde yaklaşık 4 buçuk yıl tutulduktan sonra serbest bırakılan Murat Kurnaz olayında, Alman ve Amerikan istihbarat teşkilatları arasında çok sıkı işbirliği yapıldığı ortaya çıktı.

Alman Haber Ajansı (DPA), Alman İstihbarat Teşkilatı (BND) Washington Temsilciliğinin Almanya'daki merkezine 26 Eylül 2002 tarihinde gönderdiği gizli bir rapora dayanarak verdiği haberde, Amerikan istihbarat birimlerinin Alman tarafına, Kurnaz'ın serbest bırakılmasının Alman makamlarının bir başarısıymış gibi gösterilmesini önerdiğini bildirdi.

Habere göre raporda, “ABD, Murat Kurnaz'ın masumiyetinin kesin olarak belirlendiği görüşünde. 6 ila 8 haftaya kadar serbest bırakılacak. Bunun, Almanya'nın bir başarısıymış gibi gösterilmesi için Alman makamlarına daha önceden bilgi verilecek. Alman tarafının kendisini teslim alması da mümkün” denildi.

 

 Yukarıdaki Fotoğrafta: Federal İstihbarat Servisi’nin ( BND) dahili yazışmasını gösteren e-mail’in fakslanmış hali. Bu mailde BND ajanlarının Guantanamo’da Murat Kurnaz’la konuştukları ve Amerika’nın 2002 Sonbaharı’nda Kurnaz’ı serbest bırakma teklifinde bulundukları belgelenmekte. SZRaporda, Amerikan makamlarının Kurnaz'ı sorgulayan Alman görevlilerle işbirliğinin mükemmel, Kurnaz'ın işbirliği yapma isteğinin de çok fazla olduğu kaydedildi.

 

Bu arada bilindiği gibi, Avrupa Parlamentosu’nun CIA Özel Komisyonu eski Guantanamo Tutuklusu Kurnaz’ın serbest bırakılması yönünde o zamanki Alman Koalisyon Hükümeti’ne (Sosyal Demokrat-Yeşiller Koalisyonu) Amerikan makamlarınca bir teklifte bulunulduğunu ve bu teklifin koalisyonca geri çevrildiğini ortaya koymuştu.

 

‘Gizli kurumsal bilgilendirme neticesi’ o zamanki hükümet ABD’nin 2002 yılındaki konuya ilişkin teklifini kabul etmemiş olduğunu Brüksel’deki Komisyon’un sonuç raporu ortaya koymuştu. Söz konusu rapor 28 kabul, 17 ret ve 3 çekimser oya karşı geçmişti.

 

Muhafazakar EVP Grubu ve bir kısım sağ meyilli milletvekili raporu reddetmişti. Bu kimseler o zaman rapordaki bir kısım pasajların yumuşatılmasını denemişler, ancak başarılı olamamışlardı. Buna karşın komisyon hükümetlere yönelik eleştirilerin sertleştirilmesi ve istihbarat işlerinin daha iyi kontrol edilmesine yönelik bir takım değişiklik tekliflerini kabul etmişti.

 

Steinmeier Suçlamalara Karşı Kendini Savunuyor

 

Dışişleri Bakanı atağa geçti ve Guantanamo tutuklusu Kurnaz’ın 2002 yılında Amerikan makamlarınca salıverilmesine yönelik teklifini geri çevirmesi suçlamasını reddetti.

 

frank-walter steinmeier
Frank-Walter Steinmeier

 

Dışişleri Bakanı Steinmeier’in ifadesine göre 2002 yılında ABD Alman makamlarına Murat Kurnaz’ın serbest bırakılmasına yönelik herhangi bir teklifte bulunmadı. Steinmeir Salı günü Brüksel’de: ‘Ben böyle bir teklif bilmiyorum’ dedi. Delegasyon çevreleriyse bunun; Amerikan hükümetinden Almanya’ya ‘resmi bir teklif olmadığı’ yönünde bir açıklama olduğunu belirttiler.

 

2002 yılında Başbakanlık Şefi olan Steimeier: ‘Bay Kurnaz’ın Guantanamo’daki acı dolu uzun hikâyesi sarsıcı. Bunun beni de üzmediğini söyleyemem’ dedi.  Fakat bu ifadeler kendisine karşı yöneltilen suçlamaları gidermeye yetmiyor. Çünkü Bremen’de yetişmiş Türk’ün başına gelenlerin sorumluluğu ona ait.

 

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Oturumu öncesindeki ifadesinde Steinmeier konuyla ilgili: ‘Bu her şeyden önce yanlış ve aynı zamanda kaba ve çirkindir’ şeklinde açıklamada bulundu.

 

Fakat bu açıklamalara karşın gizli belgelerde Kurnaz olayı tamamen farklı bir boyutta. Süddeutsche Zeitung gazetesi Federal İstihbarat Servisi’ne ( Bundesnachrichtendienst) ait bir E-Mail’de ABD’nin daha 2002 Sonbaharı’nda Alman makamlarına Kurnaz’ın serbest bırakılmasıyla ilgili bir teklifte bulunduklarını ortaya koyuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48