banner39

'CIA insansız uçakla Pakistan şehirlerini vuracak'

ABD'nin, insansız uçaklarla Pakistan'ın Ketta şehrini de hedef alacak şekilde hava saldırıları planladığı bildirildi

Arşiv 15.12.2009, 08:43 15.12.2009, 11:50
'CIA insansız uçakla Pakistan şehirlerini vuracak'


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikalı üst düzey askeri yetkililerin, insansız uçaklarla Pakistan'ın Ketta şehrini de hedef alacak şekilde hava saldırıları üzerinde çalıştıkları kaydedildi.

Los Angeles Times gazetesinde, adının açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı yetkiliye dayandırılan haberde, CIA insansız uçaklarıyla düzenlenen hava saldırılarının Ketta'yı da kapsayacak şekilde Pakistan'daki aşiret bölgelerinin ötesine geçirilmesini planlandığı ifade edildi.

ABDli yetkililerin Belucistan bölgesinde insansız uçak saldırıları planladığı haberleri daha önce basına sızmıştı.

Bu niyetin ABD Başkanı Barack Obama yönetimi içinde tansiyonun yükselmesine neden olduğu belirtilen haberde, bazı yetkililerin 850 bin kişinin yaşadığı bir kenti havadan vurmanın gerçekçi olmadığını düşündüğünü söylediği ifade edildi.

Bazı askeri yetkililer tarafından ortaya atılan fikrin, Pakistan hükümeti üzerinde baskıyı artırarak Taliban ile daha aktif mücadele yürütmesini sağlamayı amaçladığı belirtilen haberde, Amerikalı yetkilinin, "Bunu yapmazsak ya da en azından bu konuda doğru dürüst bir müzakerede bulunmazsak, Pakistan'ın bizi ciddiye almama riski bulunuyor" dediği kaydedildi.

Gazeteye göre, aynı yetkili, "Pakistanlılar Taliban militanlarına ABD'den çok baskı olduğunu ve ülke sınırları dahilinde bulunamayacaklarını söylemeli" görüşünü savundu.

Haberde ayrıca, Amerikan istihbaratından bazı üst düzey yetkililerin, bu tartışmalı stratejinin ters tepebileceği ve Ketta gibi önemli bir kenti vurmanın Pakistanlıların ABD'ye desteğini çekmesiyle sonuçlanabileceğini düşündüğü belirtildi.

Obama yönetimi, göreve geldiğinden beri, El Kaide ve Pakistan'daki Taliban militanlarının sığındığı düşünülen kuzeybatıdaki aşiret bölgelerini insansız uçaklarla havadan yoğun biçimde vuruyor. Bu saldırılarda çoğunlukla siviller hayatını kaybediyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?