banner39

CIA İran'ı aklamış ama...

Ünlü gazeteci Hersh, CIA'nın İran'ı akladığını ancak Cheney'in İsrail istihbaratına sarıldığını yazdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
CIA İran'ı aklamış ama...

 ABD'nin en saygın araştırmacı gazetecisi Seymour Hersh, son makalesinde, Bush yönetiminde Irak başarısızlığı ve Kongre seçimi hezimetinden ders almayan Başkan Yardımcısı Dick Cheney gibi şahinlerin İran'a saldırmakta kararlı olduğunu yazdı. Bunu önlemek için baba Bush'un eski Dışişleri Bakanı James Baker ve eski CIA Başkanı Robert Gates gibi adamlarını devreye sokmasıyla yönetimde ciddi bir çekişme yaşanacağına dikkat çeken Hersh, CIA'in İran'ın nükleer silah peşinde koşmadığına dair rapor hazırladığını, ama Cheney'nin bunu etkisiz kılmaya çalıştığını aktardı.
7 Kasım Kongre seçiminden bir ay önce ulusal güvenlik toplantısına katılan bir kaynak, Cheney'nin, Demokratlar Kongre'nin iki kanadını kazansa bile yönetimin İran'a askeri tercihten vazgeçmeyeceğini, Demokratların getireceği yasal kısıtlamaları aşma yolunu bulacağını söylediğini aktardı. Demokratlar İran'da rejim değişikliği programlarını engellerse 1980'lerde Reagan yönetiminin Nikaragua'daki Kontraları yasadışı yoldan desteklemesi gibi yollara başvurabileceği belirtilirken, son altı aydır ABD ile İsrail'in İran'ı istikrarsızlaştırması için Kürdistan'da Hür Yaşam Partisi'ni desteklediği aktarıldı. İsrail'in eğitim ve teçhizat verdiği parti İran sınırında operasyon düzenliyor. Kürt, Azeri ve Beluci aşiret liderleriyle gizli ilişkiler kuran Pentagon, onları kuzey ve güneydoğuda isyana teşvik ediyor.
Yönetimin bir danışmanı, şahin kanadın İran'a yüklenerek Irak'taki kaybı telafi edeceğine, İran'ın zayıflatılmasının Irak'ı kurtarmanın tek yolu olduğuna inandığını söyledi. Ilımlılar 36 saat bombalamanın İran'a atom bombası hevesi ve Irak'ta Sadr'a desteğin bedelini göstereceğini, Cheney İran'da rejim değişikliği olmadan Irak'ın çözülmeyeceğini düşünüyor.

Beyaz Saray CIA'e karşı
Bir istihbarat yetkilisi, CIA'in sonbahar başında bir analiz hazırlayıp diğer istihbarat servislerine sunduğunu, buna göre İran'ın gizli nükleer silah programı yürüttüğüne dair hiçbir kanıt bulunmadığını aktardı. Uydu görüntüleri, su ve havada yapılan radyasyon ölçümleri gibi teknik istihbarata dayanan analize Beyaz Saray düşmanca yaklaşıyor. Bush ve Cheney, bunun İran'la ilgili ulusal istihbarat ortalamasına girmesini engellemeye çalışıyor. Oysa CIA Beyaz Saray'ı, gizli programa dair kanıt bulunmamasının İranlıların saklamada iyi iş çıkardığı anlamına gelmediği, örneğin geçmişte ABD'nin Sovyetler'in çok iyi gizlediği bütün silah programlarını ortaya çıkardığı yönünde uyarıyor.

Sünni-Şii birliği sağlanır
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Batı'yı tahrik eden nükleer zafer çığlıklarını da CIA şöyle yorumluyor: "Nükleer programını yok etmeyecek sınırlı saldırıdan İran kârlı çıkabilir. Irak ve Lübnan deneyimlerinin üzerine böyle bir saldırının binmesi İslam âlemini birleştirecek, Sünni-Şii birliği sağlanacak, Suriyeliler, İranlılar, Hizbulah ve Hamas ABD'yle savaşacak, Suudilerle Mısırlılar bizimle ilişkileri gözden geçirecektir. Bu, 13. yüzyılda biten İslam halifeliği imparatorluğundan sonraki en büyük kâbus olur."

'Tetikleme denendi'
Gelgelelim Cheney, CIA raporuna karşı, yaz sonu İran'daki İsrail casuslarından gelen istihbaratı koz olarak kullanıyor. Kimliği belirsiz birinin verdiği ve başka kimsenin doğrulamadığı istihbarata göre, İran nükleer bomba tetikleyici geliştirip nükleer malzeme kullanmadan denemiş. Ama elde ne veri var ne de deneme yeri biliniyor. İsrail'in, ABD'yi ikna edemezse, tek başına İran'ın nükleer tesislerini vurma seçeneği de var.
Beyaz Saray ise Hersh'in haberini 'radikal görüşlerini tatmin etmek için uydurduğu yeni bir hikâye' diye niteledi.

(New Yorker)

Kaynak: Radikal

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?