banner39

CIA Litvanya istihbaratında taşları yerinden oynattı

Litvanya istihbarat teşkilatının şefi Polivas Malakauskas, ABC News'in verdiği bir haber üzerine görevinden istifa etti

Arşiv 17.12.2009, 09:33 17.12.2009, 09:47
CIA Litvanya istihbaratında taşları yerinden oynattıDünya Bülteni / Haber Merkezi

Litvanya istihbarat teşkilatının şefi Polivas Malakauskas, ABC News'in verdiği bir haber üzerine görevinden istifa etti. Litvanya'daki gizli CIA hapishanelerini ele alan söz konusu haberde, bu gizli üssün yeri deşifre ediliyordu. Haber, Vilnius kentinin kuzeydoğusundaki bu gizli hapishanede El Kaide şüphelilerine karşı sert sorgulama teknikleri kullanıldığını belirtiliyor. Bir CIA görevlisi ve bir Litvanyalı yetkili, hapishanede sekiz "değerli tutuklu" bulunduğunu bildiriyorlar.

Malakauskas, gizli hapishaneyle ilgili haberin çıkmasının ardından iki senedir sürdürdüğü görevinden istifa etti. Solhaber'e göre Meclisin hapishaneyi soruşturmakla görevli komisyonunun başkanı Arydas Anusauskas ise, Malakauskas'ın hükümetin yürüttüğü soruşturma nedeniyle görevinden ayrıldığını savundu.

Devlet Başkanını istifaya zorlamışlar

Önceki günkü bu gelişmelerin ardından dün ise eski Devlet Başkanı Rolandas Paksas, ülkede gizli CIA hapishaneleri kurulmasına izin vermediği için kendisine karşı bir kampanya başlatıldığını açıkladı. Paksas, "Ben başkanken, Litvanya'ya terör şüphelilerini getirmek isteyen kişiler olduğundan haberdardım. Sanırım bu konudaki uyuşmazlığım, ardından gelen bana karşı kampanya ve kovuşturmaya yol açtı" dedi.

Paksas, 2003 baharında o dönemki istihbarat şefi Megys Laurinkus'un kendisine CIA'nın bazı terör şüphelilerini gayrıresmi olarak ülkeye getirmesinin mümkün olup olmadığını sorduğunu ve olumlu bir yanıtın "dış ortakları" memnun edeceğini çıtlattığını söyledi. Paksas bu teklifi reddettikten altı ay sonra hakkında başkanlık seçim kampanyasına destek vermesi karşılığında Rus bir işadamını kayırmak suçlaması yapıldı ve ardından Meclis tarafından kovuşturma başlatıldı.

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?