CIA Pakistan'a çıkarma yaptı

New York'taki saldırı girişiminin ardında Pakistan olduğunda ısrar eden ABD baskıyı artırdı

CIA Pakistan'a çıkarma yaptı

 


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD başkanı Barack Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı James L. Jones ve CIA başkanı Leon Panetta, üst düzey hükümet, askeri ve istihbarat yetkilileri ile görüşmeler yapmak üzere dün gece Pakistan'a gitti.

Amerika'nın önde gelen gazetelerinden Washington Post'ın haberine göre, New York'taki Times Meydanı'nda 1 Mayıs'ta gerçekleşen saldırı girişimini Pakistan ile bağlantılandıran ABD yönetimi baskıyı artırıyor.

Saldırı girişiminin sorumlusu olarak Pakistan doğumlu Amerikan vatandaşı Faysal Şahzad gözaltına alınmıştı.

"DAHA FAZLA SALDIR"

Bu girişimin arkasında Pakistan Talibanı'nın "tespit edildiğini" savunan ABD, İslamabad hükümeti ile soruşturmayı ve "gelecekteki muhtemel saldırılara yönelik endişeleri" konuşacak.

Amerikan dışişlerindeki kaynakların görüşlerini aktaran gazete, Jones ve Panetta'nın Pakistan hükümetinden "militanlara yönelik saldırıları artırmasını" isteyeceğini, aşiret bölgesindeki operasyonların sürmesi talebinde bulunacaklarını kaydetti.

Saldırı girişiminin ardından, ABD Kongresi'nde "Pakistan'ın terörle mücadeledeki hevesinin" sorgulanmasına neden olduğunu iddia eden gazete, ABD'nin İslamabad yönetimine "daha net mesaj" vermek istediğini ifade etti.

CIA başkanı ve Obama'nın güvenlik danışmanının, çarşamba günü Pakistan devlet başkanı Ali Asıf Zerdari, başbakanı Yusuf Rıza Gilani, genelkurmay başkanı Aşfak Kiyani ve istihbarat başkanı Ahmet Şuca Paşa ile görüşeceği bildirildi.

Washington'daki ABD yetkilileri, Times Meydanı'ndaki saldırı girişimiyle ilgili tutuklanan Faysal Şahzad'ın “Tehrik-i Taliban Pakistan'dan talimat almış olabileceğini" iddia etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da bu olayın ardından Pakistan'a "terörle mücadeleye destek vermesi" çağrısında bulunmuş, ABD'ye yönelik bir saldırının ardından Pakistan bağlantısı çıkarsa bunun ciddi sonuçları olacağı tehdidinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 15:38
banner53
YORUM EKLE

banner39