banner39

CIA PEJAK'ı destekliyor iddiası

İranla girdiği çatışmalarda bir helikopter düşürdüklerini iddia eden PEJAK'ın CIA tarafından desteklendiği iddia ediliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
CIA PEJAK'ı destekliyor iddiası

The Sunday Telegraph gazetesi, CIA’nın İran’da kaos yaratmak amacıyla etnik ayrılıkçı gruplara gizlice finansman ve yardım sağladığını öne sürdü. Son dönemde İran’ın sınır bölgelerindeki terör eylemlerinin arttığını, bu eylemleri gerçekleştiren etnik grupların arasında Kürtlerin de bulunduğunu savunan gazete, PKK’nın kolu olarak tanınan Pejak örgütü ile İran güvenlik güçleri arasındaki çatışmalara da dikkat çekti.

CIA’nın İran’da kaos yaratmak amacıyla İran’da faaliyet gösteren etnik ayrılıkçı gruplara finansman ve yardım sağladığı öne sürüldü. The Sunday Telegraph gazetesi, son dönemde İran’da eylemlerini artıran etnik grupların arasında Kürtlerin de bulunduğunu belirtirken PKK’nın bir kolu olarak tanınan Pejak örgütü ile İran güvenlik güçleri arasındaki çatışmalara dikkat çekti.

İngiltere’de Pazar günlerinde yayınlanan The Sunday Telegraph gazetesi, “ABD, İran’da kaos yaratmak için terör gruplarını finanse ediyor” başlıklı haberinde “Amerika, nükleer programından vazgeçmesi için İslami rejim üzerine baskı oluşturmak amacıyla İran’daki etnik ayrılıkçı grupları gizlice finanse ediyor” iddiasında bulundu.

İran yönetiminin azınlık haklarını ve kültürlerini baskılamakla suçlandığını belirten gazete “Washington’un, diplomatik girişimlerin sonuçsuz kalacağı yönündeki artan kaygılarını yansıtan bir girişimi ile CIA yetkililerinin, İran’ın sınır bölgelerinde bulunan çok sayıda etnik azınlık grupları arasındaki muhalefet milislerine yardım ettiği anlaşılıyor” diye yazdı.

TARTIŞMALI CIA OPERASYONLARI

Gazete, CIA’nın bu operasyonlarının, terör eylemlerine başvuran grupları kapsadığı için tartışmalı olduğunu belirterek son yılda İran’ın sınır bölgelerindeki artan şiddet dalgasına ve bu çerçevede askerler ve hükümet yetkililerini hedef alan bombalamalar ve cinayetlere dikkat çekti.

Bu eylemleri gerçekleştirilen etnik grupların arasında Kürtlerin de bulunduğunu ifade eden gazete, İran-Türk sınırında faaliyet gösteren, PKK'nın İran'daki kolu olarak adlandırılan Pejak örgütü ile İran güçleri arasındaki çatışmalara işaret ederken Pejak’ı “Türkiye’deki yasa dışı PKK Kürdistan İşçi Partisi’ne bağlantılı Kürt militan partisi” olarak tanımladı.

“Ayrılıkçı hedeflere yönelik kaynaklar, doğrudan CIA’nın gizli bütçesinden geliyor” ifadesini kullanan gazete, adı açıklanmasını istemeyen eski bir üst düzey CIA yetkilisine kaynak gösterdi.

Gazete, söz konusu eski CIA yetkilisinin anlatıklarının ABD Dışişleri Bakanlığı’nın eski terörle mücadele ajanı Fred Burton tarafından doğrulandığını belirtirken de Burton’un “İran’ın içerisindeki son saldırılar, ABD’nin İran rejimini istikrarsızlaştırmak amacıyla ülkenin etnik azınlıklarına yönelik tedarik ve eğitme çabaları ile uyumludur” değerlendirmesini de aktardı.

Washington’un resmen bu tür faaliyetleri reddettiğine dikkat çeken gazeteye konuşan Washington’daki Küresel Güvenlik adlı düşünce kuruluşu başkanı John Pike ise “Etnik grupların eylemleri, son iki yılda arttı ve eğer bu, kısmen CIA’nın çabalarının sonucu değilse skandal olur” değerlendirmesini yaptı.

İRAN'NIN HELİKOPTERİNİ DÜŞÜRDÜK

İran'da faaliyet gösteren terör örgütü Pejak, önceki gün bir İran askeri helikopterine saldırı düzenlediğini ve helikopterdeki askerlerden birisini ele geçirdiğini iddia etti.

Pejak imzalı bildiride, İran ordusunun Mahabad kenti yakınlarındaki Kutul bölgesinde operasyon düzenlediği belirtilerek, burada İran güvenlik güçleriyle saatler süren çatışma olduğu kaydedildi.

İranlı komutan Said Kahari ile 20'den fazla askerin öldürüldüğü ve bir helikopterin düşürüldüğü iddia edilen bildiride, helikopterde bulunan 8 askerden 7'sinin öldüğü ve bir askerin canlı ele geçtiği ileri sürüldü.

İRNA dün, İran Devrim Muhafızlarıyla rejim muhalifi unsurlar arasında Türkiye sınırına 17 kilometre mesafede çatışma çıktığını ve Devrim Muhafızlarının, 17 rejim muhalifini öldürdüğünü bildirmişti.

Terörist gruptan çok sayıda yaralı olduğu kaydedilirken, yaralıların sayısına ilişkin net bilgi verilmemiş, teröristlerin hangi gruba ait olduklarına ilişkin bir açıklama da yapılmamıştı.

Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri 3. Tugay Komutanının da operasyondan sonra incelemeler için, içinde 8 askerin bulunduğu helikopterle bölgeye hareket ettiği, helikopterin hava muhalefeti nedeniyle düştüğü bildirilmiş, ancak kazada ölen veya yaralanan olup olmadığı konusunda bilgi verilmemişti.

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?