CIA Rus silah kaçakçısını hapisten kaçırmak istemiş

ABD'nin silah kaçakçılığı ile suçladığı Rus işadamı, Rusya basınında gündemden düşmüyor

Arşiv 13.03.2010, 15:39 13.03.2010, 16:35
CIA Rus silah kaçakçısını hapisten kaçırmak istemiş


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İki yıl önce silah kaçakçığı yaptığı gerekçesiyle Tayland'da hapsedilen Rus silah kaçakçısı Viktor But’un kardeşi Sergey But, kardeşinin ABD istihbarat ajanları tarafından Amerika’ya kaçırılmak istendiğini öne sürdü.

Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Sergey But, kardeşinin ABD şirketleri ile rekabet ettiği için suçlandığını savunurken, CIA'nın hapisteki kardeşini kaçırma girişimin son anda engellendiğini iddia etti. Sergey But, bu girişimin tekrarlanacağından emin olduğunu da söyleyerek Rusya devlet başkanı Medvedev’den yardım talep etti.

1967 yılında Duşanbe’de doğan ve 1991 yılına kadar Sovyet ordusunda görev yapan Viktor But, SSCB sonrasında Air Cess uçak şirketini kurdu. İlk defa doksanlı yılların sonund BM Güvenlik Konseyi ve ABD istihbarat birimleri tarafından yasa dışı silah kaçakçılığı yapmakla suçlanan But, iddialara göre Afrika ve Asya ülkelerine en az 38 kez yasa dışı silah satışında bulundu.

Şirketinin merkez ofisini Dubai’ye taşıyan, burada ABD emniyet birimlerinin talebiyle hakkında soruşturma başlatılan But hakkındaki iddialar ispatlanamadı. En az altı yabancı dili akıcı bir şekilde konuştuğu belirtilen But, yaklaşık iki yıldır Tayland'da hapis yatıyor.

El-Kaide’ye, Saddam Hüseyin’e ve Kolombiya isyancılarına silah sattığı iddiaları mahkemede reddedildi, ancak ABD But'ın suçlu olduğu konusunda ısrarını sürdürüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?