banner15

CIA Soruşturmasına Beş Ülke Yanıt Vermedi

Avrupa Konseyi, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) Avrupa'da gizli cezaevleri olduğu iddialarıyla ilgili soruşturma çerçevesinde, İtalya ve Belçika ile birlikte 5 üyenin, ülkelerindeki yabancı istihbarat servislerinin çalışmalarıyla ilgi

CIA Soruşturmasına Beş Ülke Yanıt Vermedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
  
CIA’in Avrupa ülkelerindeki gizli faaliyetlerini araştıran Avrupa Konseyi, aralarında İtalya ve Belçika’nın da olduğu beş ülkenin konuyla ilgili bilgi vermediğini açıkladı. Avrupa Konseyi, CIA’in gizli faaliyetlerine ilişkin 46 üye ülkesine yanıtlaması için bazı sorular yönelmişti. Avrupa Konseyi’nin CIA'in Avrupa ülkelerindeki gizli uçuşları ve cezaevleri konusunda bilgi vermesi için üye ülkelere verdiği süre doldu. Avrupa Konseyi, Genel Sekreteri Terry Davis, 46 üye ülkeye gönderdiği soru listesinin beş ülke tarafından yanıtlanmadığını açıkladı. Bunun kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirten Davis, söz konusu ülkelerin İtalya, Belçika, Gürcistan, Bosna Hersek ve San Marino olduğunu dile getirdi.

Avrupa Konseyi kaynakları, bu ülkelerden İtalya’nın önümüzdeki günlerde yanıtları ileteceği konusunda söz verdiğini belirtirken, ancak herhangi bir gerekçe bildirmeyen diğer üyelerden ise henüz bir açıklama gelmediğini ifade ettiler. Konsey Genel Sekreteri Terry Davis, CIA’in Avrupa’daki faaliyetlerine ilişkin iddialarının ardından insan hakları ihlalleri yaşanıp yaşanmadığını araştırmak üzere üye ülkelerden bilgi istemişti.

Yapılan araştırmanın içeriği konusunda ise Davis’in 1 Mart’ta bir basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi. Ancak Avrupa Konseyi çevreleri, adı geçen ülkelerden Romanya, Almanya, Fransa, Rusya ve İrlanda’nın ayrıntılı raporlar sunduğu ve ülkelerinde CIA’in gizli uçuşlar yaptığı ve cezaevleri bulunduğuna ilişkin iddiaları geri çevirdiğini ifade ediyor.

AP’nin Soruşturması Sürüyor

Bu arada Avrupa Parlamentosu’nun (AP) da CIA’in gizli faaliyetlerine ilişkin başlattığı soruşturma sürüyor. İncelemelerini sürdüren AP’nin özel soruşturma komisyonu, Perşembe günü Avrupa Konseyi tarafından CIA’ye ilişkin iddiaları soruşturmak için görevlendirilen İsviçreli parlamenter Dick Marty ile bir araya gelecek.

Dick Marty geçtiğimiz aylarda soruşturmaya ilişkin sunduğu ara raporda, Avrupa hükümetlerinin CIA’in faaliyetlerinden haberdar olduğunu iddia etmişti. Raporda "Avrupa’da insanların kaçırıldığı, özgürlüklerinden mahrum edildiği ve işkence gördükleri ülkelere nakledildiği kanıtlanmıştır. Zaten bu iddialar hiç reddedilmedi" deniyordu. Ancak raporda, Romanya ve Polonya'da olduğu öne sürülen gizli cezaevleri konusunda ise somut kanıt bulamadığı belirtilmişti.

Amerikan basını, geçtiğimiz aylarda aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu birçok ülkede CIA’e ait gizli cezaevleri bulunduğunu yazmış ve terör şüphelileri taşıyan uçakları Avrupa ülkeleri üzerinden naklettiğini ileri sürmüştü. CIA’in Avrupa’daki bu yaşadışı faaliyetleri ise insan hakları ihlal edildiği gerekçesiyle Avrupa kurumlarının tepkisine neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48