CIA testi Fransız köylüleri delirtmiş!

50 yıl önce CIA tarafından yapılan bir 'deney'in Fransalı köylülere kısa süreli "delilik" yaşatmış

Arşiv 13.03.2010, 12:22 13.03.2010, 13:26
CIA testi Fransız köylüleri delirtmiş!Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan istihbaratının 50li yıllarda yaptığı bir zihin kontrol denemesi hakkında ortaya çıkan yeni deliller Fransa'a büyük bir tartışma başlattı.

Ortaya çıkan yeni belgelere göre, CIA'nın 50 yıl önce yaptığı bir "deney" bütün bir Fransız köyünün delirmesine neden olan gizemli hastalığın sorumlusu olabilir.

Fransız basını, 16 Ağustos 1951 günü Pont-Saint-Esprit köyünde yaşayan yüzlerce insanın aniden "toplu delilik" durumu yaşadığını, halüsinasyonlar görenlerden en az beşinin öldüğünü yazdı. Yıllar boyu, yaptığı ekmeklere civa koymakla ve köylüleri zehirlemekle suçlanan köyün fırıncısı bu tuhaf olaydan sorumlu tutuldu.

Ancak yeni kanıtlar zihin kontrol deneylerinden birini gerçekleştiren CIA'nın ekmeklere uyuşturucu madde LSD kattığını ortaya çıkardı.

İsviçreli ilaç firması Sandoz'un arşivinde bulunan belgeler, CIA'nın LSD'yi bu şirketten aldığını, soğuk savaş öncesi yapılan deneyler kapsamında büyük bir "operasyona" imza attığını belirtiyor.

Yüksek oranda uyuşturucu madde bulunan bu ekmekleri tüketen köylülerden birinin, "karnındaki yılanların kendisini ısırdığını söyleyerek denize atladığı, bir diğerinin "kalbinin ayaklarına doğru kaçmaya çalıştığını iddia ederek doktora gittiği" kaydediliyor.

Haberlere göre, Fransız istihbarat şefi CIA'dan iddialar hakkında açıklama istedi.


 

Yorumlar (1)
semi 14 yıl önce
hesap gunu yakin hamdolsun YARADANIMIZA...
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?