banner15

'CIA uçakları' Tartışması Büyüyor

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier gündeme gelen haberlerin endişe verici olduğunu belirtirken, AB üyesi Doğu Avrupa ülkeleri ya da aday ülkelerde gizli hapishaneler bulunduğunun ortaya çıkması durumunda bunun sonuçları olacağı tehdidinde bu

'CIA uçakları' Tartışması Büyüyor
İSLAM ÖZKAN

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’in Avrupahavaalanlarını gizli hapishanelerine ulaşma amacıyla kullandığışüphesi güçleniyor. Berliner Zeitung adlı gazetenin haberine göre buyıl eylül ayına kadar yolcu uçağı görüntüsü altında en az 15 CIA uçağıAvrupa havaalanlarına iniş yaptı. CIA’in Almanya’daki iki Amerikan üssüde dahil Avrupa’daki çok sayıda üssü, terör zanlılarını gizlihapishanelere götürmek için kullandığı tahmin ediliyor. AlmanyaDışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier gündeme gelen haberlerinendişe verici olduğunu belirtirken Avrupa Parlamentosu’ndakimuhafazakar grubun dış politika sözcüsü Elmar Brok konunun derhalaydınlatılmasını talep ederek, AB üyesi Doğu Avrupa ülkeleri ya da adayülkelerde gizli hapishaneler bulunduğunun ortaya çıkması durumundabunun sonuçları olacağı tehdidinde bulundu. Avrupa Konseyi de dün 46ülkeden rapor istemiş ve Romanya ile Polonya’da gizli hapishanebulunduğu iddialarının da bu kapsamda soruşturulacağını açıklamıştı. Buarada CIA’e ait bir uçağın, 15 Kasım’da İstanbul Sabiha GökçenHavaalanı’na indiği yönündeki haberler Türkiye Ulaştırma Bakanı BinaliYıldırım tarafından doğrulandı. Yıldırım uçağın teknik nedenlerle inişyaptığını, içinde yolcu bulunmadığını ve yakıt ikmali yaptıktan sonraalandan ayrıldığını söyledi.


Gizli Cezaevlerine Yönelik Soruşturma

Öte yandan bazı Avrupa ülkelerinde, ABD’nin gizli cezaevleriolduğu yönündeki iddialar AB’de rahatsızlık yaratmaya devam ediyor. Bukonuda harekete geçen Avrupa Konseyi, bunların hangi Avrupa ülkeleriolduğunu ortaya çıkarmak için soruşturma başlattı...

Ortaya atılan bu iddiaları ortaya çıkarmak içinharekete geçen AB’nin dışişleri bakanları, ABD’den CIA’in Avrupa’dayürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi talep etme kararı aldı. AyrıcaDanimarka, İsveç, Norveç gibi ülkeler de münferit olarak konuyla ilgiliaraştırmalar yapacak.

Son olarak Avrupa Konseyi de CIA’in tutuklarınAvrupa’daki gizli nakilleriyle ve cezaevleriyle ilgili resmi birsoruşturma başlattı. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis, üyeülkelerden, sınırları içinde terör şüphelilerinin yasadışı yollarlatutulup tutulmadığına dair bilgi talep etti. Ancak Amerikan gizliservisi CIA’in adı, dilekçe metninde tam olarak yer almadı.

Avrupa Konseyi Sözcüsü Matjaz Gruden, bu talebindayandığı yasal zemininin ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olduğunadikkat çekti. Soruşturmanın yasal dayanağını ne olduğunu belirtenGruden, “Yasadışı yollarlarla yapılan tutuklamalar ve gizli yapılanuçuşlarla bu insanların başka yerlere nakledilmesiyle ilgi son dönemdeartan haberler yüzünden, Genel Sekreter, Avrupa İnsan HaklarıSözleşmesi’nin 52. maddesini kullanma kararı aldı” diye konuştu.

Araştırma komisyonları kuruldu

Avrupa Konseyi içindeki bir meclis gurubunda isekonuyla ilgili araştırmalar başlatıldı bile. Gurubun başındakiİsviçreli Dick Marty, soruşturmayı yürüten hukuk komisyonuna, siviltoplum örgütleri ile birlikte yürüttükleri araştırma verileriniilettiklerini açıkladı. Komisyonunda görevli olan Günter Schrimmer,Avrupa havaalanları ve CIA bağlantısı üzerinde durulduğunu anlattı.

Schrimmer, “CIA için çalışan veya geçmişteçalıştığı iddia edilen birçok uçakla ilgili bir listemiz var. Biz de bulistenin gerçek olup olmadığını araştırmak durumundayız. UçaklarınAvrupa genelinde nerelerde iniş kalkış yaptığını belirleyerek, muhtemeluçuş haritaları çıkarabiliriz” diye konuştu.   

Listeye konu olan uçaklar genellikle CIA ileirtibatı bilinen çok küçük uçuş firmalarına ait. Bu şirketlerin Avrupahava sahası içerisindeki uçuşları “Eurocontrol” diye anılan AvrupaGözetim Dairesi tarafından denetleniyor. Uzmanlar, sivil toplumörgütleriyle işbirliği sayesinde edinilen Kabil’e gizli nakledilentutuklularla ilgili verilerin, soruşturmanın ilerlemesinde önemli roloynayacağını düşünüyor. Ayrıca İspanya’nın Torrejon bölgesinde yer alanAvrupa gözetleme uydusuyla da Polonya ve Romanya’da varlığı iddiaedilen gizli hapishaneler hakkında detaylı bilgiye ulaşılacağı tahminediliyor.

Konsey’in yaptırım gücü yok

Gözlemciler, Avrupa Konseyi’nin geniş çaplı bircezai yaptırım gücü olmadığını belirtiyor. Ancak Strasburg’da, ‘gizliservislerin İnsan haklarını ihlal eden çalışma yöntemlerinin”tartışılıyor olması bile, bu örgütlerin faaliyetlerini tekrar gözdengeçirmelerine neden olacağı düşünülüyor.


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48