banner39

CIA'den AB'ye sus payı

CIA, Avrupa Birliği'ne rüşvet teklif edip, ''işkence uçakları için konuşma'' demiş.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
CIA'den AB'ye sus payı

İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesi, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) Almanya’ya "sus payı" önererek, bu ülke üzerinden AB’yi işkence uçakları konusunda susturmaya çalıştığı iddiasına yer verdi.

Gazetenin haberinde CIA’nın Almanya’ya, Fas’ta bir hücrede tutulan Alman vatandaşı El Kaide zanlısını görme izni verilmesi karşılığında, AB’den insan hakları konusunda gelen baskıların yumuşatılmasına yardımcı olunmasını istediği öne sürüldü.

Bu bilginin yer aldığı istihbarat raporunda CIA’nın Fas’ı "terörle mücadelenin değerli bir ortağı" olarak tanımladığına da dikkat çekilen Guardian gazetesinin haberinde, istihbarat raporunun geçen Şubat ayında Alman Parlamentosu için hazırlanmış olduğu da belirtildi.

Raporda adı geçen El Kaide zanlısının 2002 yılında Fas’ta tutuklandığına işaret eden Guardian, bu kişinin 11 Eylül saldırılarını düzenleyenlerden biri olduğunun öne sürüldüğünü bildirdi. Gazete, bu kişinin Alman yetkilileriyle Fas’ta bir kez görüştürüldüğünü, ancak zanlının daha sonra Fas’tan CIA’ya ait bir "işkence uçağıyla" Suriye’ye götürüldüğünü yazdı.

Suriye’nin de Almanya’dan bu kişiyi görme karşılığında Almanya’da yargılanmaya çalışılan bir Suriye ajanı hakkındaki suçlamalardan vazgeçilmesini istediğini ileri süren Guardian, Almanya’nın, anlaşma karşılığında Suriyeli ajan hakkındaki suçlamalardan vazgeçtiğini öne sürdü.

Guardian, CIA’nın Almanya’ya anlaşma önermesinin ardından AB ülkelerinin terör zanlılarının tutuldukları ülkelerle ilgili insan hakları ihlalleri konusundaki eleştirilerinin dozunu azalttığını da ileri sürdü.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?