banner39

CIA'in efsanevi kitabesi 'Kryptos' yine gündemde

Sırrını sadece üç kişinin bildiği iddia edilen CIA'in efsanevi kitabesi 'Kryptos' yine gündemde.

Arşiv 30.09.2009, 04:49 30.09.2009, 11:04
CIA'in efsanevi kitabesi 'Kryptos' yine gündemde


"Kryptos"; CIA'nin Amerika'daki merkezinin bahçesinde yapılmış, üzerinde şifreli yüzlerce harf bulunduran bir kitabe. Yunancada "saklı, gizli" anlamına gelen 'Kryptos'un şifresinin 'çözülemezliği' ile CIA'in gücünü simgelediği ileri sürülüyor.

Kryptos, 1990 yılında bakır, granit ve ahşap kullanılarak yapıldı. Jim Sanborn adlı heykeltıraş tarafından yapılan Kryptos`un sırrını, sadece üç kişinin bildiği söyleniyor. Bunlar, Jim Sanborn ve ona şifreleme teknikleri hakkında yardım eden CIA analisti Ed Scheidt ile eski CIA yöneticisi William Webster.

Kryptos'un dört ana levhasından üçünün çözüldüğü söyleniyor. Sorun, hala deşifre edilmemiş dördüncü kısımda. Çözdüğünü söyleyenlerin iddiasına göre, bu bölümler bir şiir, Tutankamon'un mezarına atıfta bulunan sözler ve CIA'in merkezinin harita koordinatlarından oluşuyor. Fakat iş bu şifreleri çözmekle de bitmiyor. Çünkü ortaya çıkan çözüm de şifreli.

CIA'in efsanevi kitabesi 'Kryptos' yine gündemde olmasının sebebi ise Dan Brown'un "The Lost Symbol" (Kayıp Sembol) isimli yeni romanı. Kitabe'nin çözülmüş bir bölümünde geçen "Orada bir yerde gömülü" ifadesinin 'Kayıp Sembol'ü işaret ettiği iddia ediliyor. 'Kayıp Sembol'ün CIA`nin bahçesine gömülmüş gizli bir şey olduğu belirtiliyor. Brown ise şu iddiayı ortaya atıyor: "20 yıllık belge, 20 yıllık gizemin cevaplarını içeriyor"

İşte bu belgenin 1991 yılında eski CIA yöneticisi William Webster'a veridiğini CIA yetkilileri de doğruluyor. Uzmanlar burada bu kez bahçenin bir yerinde gömülü olduğu iddia edilen 'Kayıp Sembol'e dikkatleri çekerek bu belgenin okunabilmesinin gömülü olan bu şeyle mümkün olabileceğini iddia ediyor.

Kaynak: Milliyet

banner53
Yorumlar (1)
izzet türkoğlu 12 yıl önce
kendilerini tanrının seçilmişleri zannediyorlar CIA nın en büyük efsanesi katlettiği binlerce insan.bahçesine baksanız muhakkat insan kemiği çıkar.kayıp sembolmuş.hikaye kendilerini çözülemez zannediyorlar.güçlü yenilmez zannediyorlar oysa RACU'L ORDULARINA karşı hiçbir şansları yok.CIA nın tüm bilgilerine tüm raporlarına ulaşmak kolay bu işi leduncular bilir.zaten CIA hesap yaparken senaryo yaparken ALLAH'ın hesabını hep unutur bu unutkanlığı onun sonu olacak tüm dünyada görecek CIA efsanemi yoksa pof poflanmış bir kurummu.kendi içersinde üçe bölünecek ilk grup tüm bilgileri dünyaya yayacak,diğer grup amerikanın yaptığı tüm pis işlerini devam edecek,son grup ikinci grup ile savaşacak.yakın zamanda üst düzenlerdeki elemanlarının ölüm haberlerini alacaksınız tabi hepsi kaza veya hastalıktan olan sebebler gösterecekler.bu haberleri aldığınızda çözülme süreci başlamıştır.her şeyin en iyisini alemlerin rabbi ALLAH bilir.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?