banner15

CIA'nın Gizli Uçakları Avrupa'yı Karıştırdı

CIA'nın Doğu Avrupa'da gizli gözaltı merkezleri kurduğu ve 'terör' zanlılarının transferinde bazı Avrupa ülkelerinin havaalanlarını kullandığı yolunda gündeme gelen iddialar yaşlı kıtayı karıştırdı.

CIA'nın Gizli Uçakları Avrupa'yı Karıştırdı

Avrupa Komisyonu'nun soruşturma başlatmasının ardından tartışmalar İsveç, Norveç, Danimarka ve İspanya başta olmak üzere Almanya, Polonya, Portekiz, Kıbrıs, Türkiye, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya'yı da içine aldı. İddiaları araştırmak için İsviçreli senatör Dick Marty'yi görevlendiren Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üye ülkeler ve Avrupa Konseyi'nden tam işbirliği istedi. AKPM Başkanı Rene van der Linden, "Bu konu, insan haklarının savunucusu Avrupa Konseyi'nin de sorumluluğudur" derken, CIA uçaklarıyla ilgili hemen her gün bir Avrupa ülkesinde esrarengiz uçuşlar gündeme geliyor. En son konu Danimarka gündemine bir kez daha geldi.

DANİMARKA

Danimarka'da Birlik Listesi partisinden milletvekili Frank Aaen, CIA'nın 'teröre' destek verdiği iddiasıyla yakaladığı kişileri sorgulamak üzere kullandığı uçakların yasadışı olarak Groenland üzerinden uçtuğunu belirtti. Aaen, Danimarka Ulaştırma Bakanı Bakanı Flemming Hansen'in konuyla ilgili sorusuna verdiği yazılı cevapta uçuşları doğruladığını belirtirken, ''Ulaştırma bakanı bu olayı doğruladı ve iki CIA uçağının Arktika'daki Danimarka hava sahasına birçok defa girdiğini söyledi'' dedi.

Aaen, bakanın tarihini belirtmediği bu uçuşların, yasadışı olduğunu çünkü sadece sivil uçuşlara izin veren Chicago Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu belirtti. Milletvekili, bu uçaklardan birinin Bayard Foreign Marketing adlı şirkete ait, N379P kayıt numaralı Gulfstream olduğunu, bu uçağın Glasgow'dan Washington'a giderken iki kez Groenland üzerinden uçtuğunu kaydetti.

Aaen, yine bir Gulfstream olan ve Assembly Point Aviation şirketine ait ve sırayla N85V ve N379 kayıt numaralarını kullanan uçağın da Groenland üzerinden uçtuğunu, bu uçağın 2003'te Ebu Ömer olarak bilinen Usame Mustafa Hasan Nasr adlı Mısır vatandaşının, İtalya'nın Milano kentinde imamlık yaptığı sırada CIA tarafından kaçırılması ve Mısır'a götürülerek sorgulanması operasyonunda kullanıldığını vurguladı.

KANADA

Bu arada Kanada hükümeti CIA teröre destek verdikleri iddiasıyla yakaladığı kişileri sorgulamak üzere kullandığı uçaklardan birinin geçen hafta bir Kanada havaalanına indiği yolundaki haberleri araştırdığını açıkaldı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pamela Greenwell, La Presse gazetesinde çıkan ''CIA tarafından kullanılan, İzlanda'dan kalkan uçağın, Kanada'nın doğusundaki St John's adasına indiği'' yönündeki haberle ilgili olarak yaptığı açıklamada ''haberi araştırıyoruz'' dedi.

La Presse gazetesi, Kanada'ya inen uçağın üzerinde N196D kayıt numarası bulunduğunu ve Kuzey Carolina şirketi ''Devon Holding and Leasing'' tarafından işletildiğini kaydetti.

New York Times gazetesi, Mayıs ayında bu şirketin, CIA tarafından kullanılan 7 paravan şirketten biri olduğunu yazmıştı. Kanada basın kuruluşu Canadian Press de, 40 kişilik türbinli pervaneli uçağın cuma günü St John's adasına indikten sonra Kuzey Carolina'daki üssüne döndüğünü duyurdu.

İSVEÇ

İsveç Haber Ajansı TT, Guantanamo Üssü'ne giden CIA'in 'işkence uçakları'nın Eylül'de Malmö'deki Sturup, Haziran 2002'de Stockholm'deki Arlanda ve Örebro havalaalanlarını birkaç kez kullandığını duyurmuştu, Sydsvenskan gazetesi bir CIA uçağının 9 Eylül'de Danimarka üzerinden Sturup'a inerek buradan İngiltere uçtuğunu yazmıştı. Bu uçuşların Danimarka, Norveç, İzlanda ve Baltıklar'dan yapıldığı belirtiliyor.

İsveç gizli polisi (SAEPO) 'Haberimiz yok' dese de ülke karıştı. Muhalefet, "İsveç, Guantanamo'nun parçası olamaz" derken, Başbakan Göran Persson, soruşturma talimatı verdi. Tartışmalar sürerken, SAEPO'nun 2001'de iki Mısırlı zanlıyı gizlice CIA'ya teslim ettiğini ortaya çıkaran TV4 editörü Fredrik Laurin'e de 'Yılın Gazetecilik Olayı' ödülü verildi.

Öte yandan 9 Eylül'de bir CIA uçağı bilinmeyen bir görevle İsveç’in Malmö- Sturup havalimanına iniş yaptığı öne sürüldü. İsveç’te günlük olarak yayımlanan Sydsvenskan Gazetesi’nde bugün yer alan habere göre, Raytheon hawker 800 XP tipi uçak, 9 Eylül 'de Danimarka hava sahasından geçerek Sturup’a indi.

Gazete, Danimarka Ulaştırma Bakanı Flemming Hansen’e dayandırarak verdiği habere göre, İsveç’te kaç saat kaldığı bilinmeyen uçak daha sonra İngiltere’nin Farnborough Havalimanına gitmek üzere havalandı.

CIA uçaklarının daha önce de bir çok kez İsveç’in Arlanda, Bromma, Örebro Havalimanlarını kullandıkları belirlendi.Bu uçaklardan birinin Guantanamo’ya da uğradığı öne sürüldü.

NORVEÇ

Norveç ise, CIA uçağının 20 Temmuz'da Osla'ya indiği iddiaları üzerine Amerikan elçiliğinden bilgi istedi. Dışişleri'ne çağrılan ABD'li elçilik yetkilileri iddiaları yalanladı. İspanya'da CIA'in gizli operasyonuyla ilgili ifşaatları sosyalist Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero hükümetini hayli kızdırdı. El Pais gazetesi CIA'in 2004'te Palma de Mallarco Havaalanı'nı kullanarak en az 10 gizli operasyon yaptığını yazarken, İçişleri Bakanı Jose Antonio Alonso olay doğrulanırsa Madrid-Washington ilişkilerinin ciddi zarar göreceğini söyledi. Madrid, ABD'den CIA'in uçuş bilgilerini talep etti.

Portekiz'de de araştırma başlatırken, Almanya'da 2003'te Mısırlı Ebu Ömer'in İtalya'da CIA tarafından kaçırılıp Kahire'ye götürülmeden önce Ramstein kentindeki ABD üssüne getirildiğine dair soruşturma sürüyor. İtalya savcılığı geçen cuma olaya karışan 23 CIA ajanının sınır dışı edilmesini istemişti. Avusturya'da da muhalefet konuyla ilgili meclis araştırması istedi.

KIBRIS

Bu arada CIA'ın uluslararası zanlılar için diğer ülkeleri kullandığı haberlerine Kıbrıs'ın adı da karıştı. Zanlıları ABD cezaevlerine taşıyan uçaklarının Kıbrıs’ta servis aldıkları öne sürüldü. Güney Kıbrıs'ta Mahi gazetesi ‘Teröristleri Kıbrıs Üzerinden Taşıyorlar" başlığıyla verdiği haberde "veriler Ada'nın bütün havaalanlarının kullanıldığını gösteriyor" dedi. Gazete olayın İnsan Hakları Örgütü (HRW) tarafından doğrulandığını yazdı. Diğer ulusal gazete Fileleftheros da haberi “CIA uçakları Kıbrıs’ta servis alıyor" başlığı ile yayınladı.

CIA uçaklarının Yunanistan, İspanya, Portekiz, Üsküp, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İngiltere, Polonya ve Romanya havaalanlarına da iniş yaptıklarını belirten HRW tarafından yapılan açıklamayı sayfalarına taşıyan Mahi; CIA’nın N313P kodunu taşıyan ve genellikle terör örgütlerinin üst düzey yetkilileri oldukları düşünülen şüphelileri taşıyan ünlü uçağının Kıbrıs’a iniş yaptığını aktardı.

Gazete HRW'den bir yetkilinin; CIA’nın Kıbrıs’taki bütün havaalanlarını kullandığını, ancak Ercan Havaalanı’nın da bunlar arasında olup olmadığını açıklamadığını yazdı. Haberde “ABD'lilerin zaman zaman, ‘teröre karşı mücadelelerinde’ Kıbrıs Cumhuriyeti’yle işbirliklerinin mükemmel olduğundan söz etmelerine rağmen, hükümetin CIA uçaklarının faaliyetleri konusunda bilgilendirilip bilgilendirilmediği ve buna rıza gösterip göstermediği bilinmiyor” denildi.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48