banner15

CIA'nin İşkence Uçağı İstanbul'a İndi

Amerikan gizli servisi CIA’nın, El Kaide şüphelilerini üçüncü ülkelere götürmek üzere işkence uçakları kullandığı iddiasına Türkiye boyutu da eklendi. Path Corporation adlı paravan CIA şirketine ait bir uçağın 15 Kasım’da Sabiha Gökçen Havalimanı’na geldi

CIA'nin İşkence Uçağı İstanbul'a İndi

AMERİKAN Washington Post gazetesinin deşifre ettiği CIA’nın işkence uçaklarının güzergahında birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra Türkiye’nin de bulunduğu ortaya çıktı.

ABD’de işkenceyle ilgili yasal kısıtlamalar bulunması nedeniyle, El Kaide şüphelilerini daha ‘esnek’ bir şekilde sorgulayabilmek için sekiz ayrı ülkedeki gizli cezaevlerine yönlendiren CIA, tutukluları kendi paravan şirketlerine ait uçaklarla bu ülkelere naklediyor. Bu nakiller sırasında çok sayıda Avrupa ülkesine ait havalimanlarının kullanıldığı yolunda haberler birbirini izlerken, şimdi iddialara İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı boyutu da eklendi.

15 Kasım günü Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den İstanbul’daki Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelip, 16 Kasım günü Sabiha Gökçen’den kalkarak Amsterdam’ın Schiphol Havalimanı’na uçan DeHavilland Dash 8-315B tipi N505LL kuyruk tescilli uçağın CIA’ya ait bir işkence uçağı olduğu ileri sürülüyor. Uçak, CIA’nın bir paravan şirketi olan ‘Path Corporation’a kayıtlı. Path Corporation’ın üç uçağı daha bulunuyor.

ORADAN DA REYKJAVİK’E

CIA uçağının, Amsterdam’dan 18 Kasım 2005 günü kalkarak İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e gittiği ise Hollanda kaynaklarına dayanılarak ileri sürüldü. Path Corporation’a ait uçakların daha önce Afganistan ve Danimarka’ya ait olan Faroe Adaları’nda görüldüğü de iddia edildi.

SOĞUK İŞKENCESİ

Çeşitli uzmanlara göre, bazıları sıcak iklimlere alışık olan tutukluların, özellikle soğuk iklimlerdeki yerlere götürülmesi bile başlı başına bir işkence anlamına geliyor. CIA’nın altı işkence yönteminden birinin, tutukluları, soğuk ortamlarda uykudan yoksun bırakarak üzerlerine su püskürtmek olduğu Amerikan medyasında yer almıştı. İddialara göre, CIA söz konusu uçaklarda eski ‘Stasi’ elemanları gibi taşeronları da kullanarak tutuklulara işkence yaptırıyor.

Uçağın seyir defteri

15 Kasım: Bakü’den hareket, saat 09.15’te Sabiha Gökçen’e varış

16 Kasım: 12.30’da İstanbul’dan hareket, Amsterdam’a varış

18 Kasım: Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Reykjavik’e hareket

Avrupa, uçakların izini böyle sürüyor

İşkence uçaklarının görüldüğü bazı ülkeler: Finlandiya, Almanya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç ve Fas. AB Dönem Başkanı İngiltere, AB üyelerinden gelen talep üzerine, CIA işkence uçaklarının varlığıyla ilgili ABD’den açıklama isteyeceğini bildirdi.

Romanya ve Polonya’da olabilir: ABD’deki İnsan Hakları İzleme grubu, CIA’nın gizli işkence merkezlerini barındıran ülkelerin Polonya ve Romanya olabileceğini bildirdi. Romanya iddiayı reddetti. Polonya Başbakanı Kazimierz Marcinkiewicz iddianın soruşturulacağını açıkladı. Ayrıca ABD’nin Kosova’da da Guantanamo tarzı bir cezaevinin bulunduğu iddia edildi.

Avrupa Konseyi soruşturma başlattı: CIA işkence uçaklarının Avrupa hava sahasını ve havalimanlarını kullandığı iddialarıyla ilgili soruşturma başlatan 46 üyeli Avrupa Konseyi’ne rapor hazırlayıp ocak ayında sunacak olan İsviçreli milletvekili Dick Marty, işkence merkezlerinin uydu fotoğrafları yardımıyla belirlenebileceğini, İspanya’daki AB Uydu Merkezi’yle irtibata geçtiklerini söyledi.

İspanya kanıt bulamadı: İspanya, uçakların kendi havalimanlarına indiği iddialarını araştırdı ve Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos önceki gün meclise ‘ABD’nin ülkemizde yasaları ihlal etiğine dair bir kanıt bulamadık. ABD’den birçok kez işkence uçağı iddialarıyla ilgili bilgi istedik’ dedi.

Avusturyalı komutanın şüphesi: Avusturya Hava Kuvvetleri Komutanı Erich Wolf, 2003 yılında Avusturya hava sahasından geçen bir C-130 Hercules işkence uçağının büyük ihtimalle CIA’ya ait bir işkence uçağı olduğunu söyledi.

Hollanda, ABD’den hesap soruyor

CIA işkence uçağının 16 Kasım günü Amsterdam’ın Schiphol Havalimanı’na indiği iddiası üzerine Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot, uçağın faaliyetleriyle ilgili olarak ABD’den açıklama istedi. Hollanda’da yayınlanan Volkskrant gazetesinin bu iddiasıyla ilgili olarak Dışişleri yorumda bulunmadı. Bot önceki gün mecliste yaptığı açıklamada, ‘ABD’nin üçüncü ülkelerdeki işkence merkezleriyle ilgili iddialar doğruysa ve ABD insan haklarını ihlal ediyorsa, Amerikan askeri operasyonlarındaki rolümüzü yeniden gözden geçiririz. ABD artık gerçekleri gizlemesin. Eninde sonunda herşey ortaya çıkar’ demişti. Hollanda, önümüzdeki ilkbaharda Afganistan’ın en riskli bölgelerinden biri olan Uruzgan’a 1000 asker gönderecek.

Kaynak:HÜRRİYET

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
MUSTAFA GÜLDAŞ
MUSTAFA GÜLDAŞ - 1 yıl Önce

Çok yakında bu mübarek mekanlar terörist itrailin işgalinden kurtarılacak inşAllah.

banner39

banner50

banner47

banner48