CIA'nın Pakistan çıkarması tutuklama getirdi

Pakistan, CIA başkanı ülkeden ayrılır ayrılmaz, New York'taki bombalı saldırı girişimi gerekçesiyle 6 kişiyi tutukladı

CIA'nın Pakistan çıkarması tutuklama getirdi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistanlı kaynaklar, Pakistan güvenlik güçlerinin Times Meydanındaki başarısız bombalı saldırı girişimiyle ilişkisi olduğu gerekçesiyle bazı kişileri tutukladıklarını belirtti.

Tutuklamalar, ABD başkanı Barack Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı James L. Jones ve CIA başkanı Leon Panetta'nın, Pakistanlı üst düzey hükümet, askeri ve istihbarat yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerin ardından geldi.

Associated Press ajansı tutuklananların sayısını 6 olarak verirken, Reuters ajansı Pakistanlı kaynaklara dayanarak aralarında bir Norveç cep telefon şirketi çalışanın da bulunduğu en az 4 kişinin tutuklandığını duyurdu.

Norveçli cep telefonu şirketi Telenor’dan yapılan açıklamada, şirketin Pakistan biriminde çalışan bir görevlinin yetkililerce tutuklandığını bildirdi.

Telenor şirketinin iletişim dairesi başkan yardımcısı Paal Kvalheim, Norveç’in başkenti Oslo’dan yaptığı açıklamada şirket alışanlarından birinin, Times Meydanındaki bombalı saldırı girişimiyle ilgili olarak İslamabad’a sorguya çekilmek üzere götürüldüğünü söyledi.

New York'taki Times Meydanı'nda 1 Mayıs'ta gerçekleşen saldırı girişimini Pakistan ile bağlantılandıran ABD yönetimi baskıyı artırıyor. Saldırı girişiminin sorumlusu olarak Pakistan doğumlu Amerikan vatandaşı Faysal Şahzad gözaltına alınmıştı.

"ELİT TABAKA"

Bu girişimin arkasında Pakistan Talibanı'nın "tespit edildiğini" savunan ABD, İslamabad hükümetinden 'eylem' beklendiğini söylemişti.

Pakistan’daki üst düzey bir istihbarat yetkilisi, bombalı saldırı girişimiyle ilişkisi olduğu şüphesiyle tutuklananlardan birinin Pakistan’daki ABD Büyükelçiliğine yiyecek ve içecek temin etme hizmeti veren bir şirketin ortaklarından biri olduğunu belirtti.

Pakistan’daki ABD Büyükelçiliğinden yayımlanan uyarı yazısında da, Hanif Rajput Yiyecek İçecek Servisi adlı şirketin "terörizmle ilişkisi olabileceği" iddia edildi.

Pakistan’da tutuklanan 6 kişinin, tıpkı Times Meydanındaki başarısız bombalı saldırı girişiminde bulunmakla suçlanan Pakistan asıllı Amerikan vatandaşı Faysal Şahzad gibi Pakistan’ın elit tabakasından olduğu belirtiliyor.

Tutuklananların çoğunun ABD’de eğitim gördükleri, birinin Pakistan ordusunda binbaşı rütbesinde subay olduğuna dikkat çekiliyor.

Washington'daki ABD yetkilileri, Times Meydanı'ndaki saldırı girişimiyle ilgili tutuklanan Faysal Şahzad'ın “Tehrik-i Taliban Pakistan'dan talimat almış olabileceğini" iddia etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da bu olayın ardından Pakistan'a "terörle mücadeleye destek vermesi" çağrısında bulunmuş, ABD'ye yönelik bir saldırının ardından Pakistan bağlantısı çıkarsa bunun ciddi sonuçları olacağı tehdidinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 15:52
banner53
YORUM EKLE

banner39