banner15

Cibran'ın Cenazesine Onbinler Katıldı

Önceki gün bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu ölen parlamenter ve gazeteci Cibran Tueyni'nin Beyrut'taki cenaze törenine onbinlerce kişi katıldı. Cenaze töreninde, ''Cibran ölmedi'', ''Cibran unutulmayacak'' sloganları atıldığını

Cibran'ın Cenazesine Onbinler Katıldı

Bombalı bir saldırıyla geçen gün öldürülen Suriye karşıtı Lübnanlı gazeteci ve milletvekili Cibran Tüeyni'nin cenaze törenine onbinlerce Lübnanlı katıldı. Cenaze törenini izleyen Fransız haber ajansı AFP'nin muhabiri, suikasta kurban giden eski Başbakan Refik Hariri'nin 14 şubattaki cenaze töreninde toplanan kalabalığa yakın bir kalabalığın geldiği cenaze töreninde, ''Cibran ölmedi'', ''Cibran unutulmayacak'' sloganları atıldığını ve ağlayanların çoğunlukta olduğunu bildirdi. Muhabir, bir grup gencin, Suriye yanlısı Devlet Başkanı Emil Lahud'un istifasını isteyerek, ''Ölüler birbirini takip ediyor, Lahud put gibi duruyor'' yazılı bir pankart taşıdıklarını belirtti. Suriye karşıtı Cibran Tueyni'nin cenaze törenine katılanlar Lübnan bayrakları taşıyarak Ortodoks St George Kilisesi'ne yürüdü.
Cenaze nedeniyle Beyrut'ta güvenlik önlemleri artırıldı. 48 yaşındaki Tueyni'nin öldürülmesi Lübnan'da şok etkisi yaratmıştı. Ülkede üniversiteler dahil okullar kapatılmış ve genel gereve gidilmişti. Lübnan'da dükkanlar ve bankalar da cenaze nedeniyle kapalı. Lübnan'da bu yıl Suriye karşıtı çevrelere yönelik bir dizi suikast gerçekleştirilmişti. Suikastler dizisinin ilkinde eski Başbakan Refik Hariri Şubat ayında düzenlenen bir saldırıda öldürülmüştü.
Bu arada Hariri suikastini soruşturan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de, soruşturmayı genişletmeye yönelik bir planı değerlendiriyor. Soruşturma heyetinin başkanı Alman savcı Detlev Mehlis konseye verdiği brifingte, şu ana kadarki bulgularıın daha önce vardıkları sonuçları desteklediğini söyledi. Mehlis, ilk soruşturma raporunda, Suriye ve Lübnan istihbarat servislerinin Hariri suikastine karıştıklarını ima etmişti.

Kaynak: BBC / Dünya Bülteni

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48