banner15

Cibuti'den Pentagon'a gönüllü hizmet

Cibuti, Amerikan Güçleri Afrika Komutanlığı’nı topraklarında misafir etmeyi Pentagon'dan talep edecek.

Cibuti'den Pentagon'a gönüllü hizmet

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Doğu Afrika ülkelerinden Cibuti, Amerika Savunma Bakanlığı’nın Afrika’da inşa etmeyi kararlaştırdığı Amerikan Güçleri Afrika Komutanlığı’nı topraklarında misafir etmeye hazır olduğunu açıkladı.

 

Cibuti Başbakanı Dileyta Muhammed Dileyta, Amerikan Güçleri Afrika Komutanlığı’nı kendi ülkelerinde misafir etmek için Washington’a talepte bulunacaklarını açıkladı.

 

ABD Savunma Bakanlığı iki hafta önce Avrupa Merkez Komutanlığı, Büyük Okyanus Komutanlığı ve Ortadoğu Merkez Komutanlığı benzeri bir Afrika komutanlığının kurulacağını ilan etmişti.

 

Washington’un Afrika’da merkez komutanlığı kurma düşüncesi, Amerikan Yönetimi’nin terörle suçladığı El-Kaide ve benzeri grupların kıtadaki faaliyetlerinin artması korkusuna dayanıyor.

 

Afrika kıtasındaki tek Amerikan üssü “Afrika Boynuzu” denilen bölgenin stratejik konuma sahip ülkesi Cibuti’de bulunuyor.

 

Solamli’ye komşu olan ve Kızıldeniz’in girişinde yer alan Cibuti’deki Amerikan Üssü’nden kalkan uçaklar, geçen Ocak ayında Somali’deki bazı bölgeleri bombalamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35