Çiçek: 301 Avrupa'da da var

Adalet Bakanı Cemil Çiçek TCK'nın 301.Maddesi için yaptığı açıklamada 'Bu maddenin benzeri Avrupa'da da var' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çiçek: 301 Avrupa'da da var

Çiçek, TCK'nın 301. maddesinin 'Türkiye'nin ayıbı' diye nitelendirildiğini ifade ederek, ''Bu Türkiye'nin ayıbı ise bu ayıbı taşıyan pek çok ülke var. Özellikle de Avrupa Birliği üyesi ülke var'' dedi.

Cemil Çiçek, Ankara Sanayi Odası'nın Ocak ayı Meclis toplantısına katılarak, oda üyelerine TCK'nın 301. maddesi hakkında bilgi verdi.

Çiçek, bilgi edinme yasası kapsamında tüm vatandaşların bilgi edinme hakkı, ülkeyi yönetenlerin de toplumu bilgilendirme görevi olduğuna işaret etti.

301. maddenin ceza kanununda yer alan bir madde olduğunu belirten Çiçek, bunun hukukçular, öncelikle de ceza hukukçuları tarafından tartışılması gerektiğini vurguladı.
Çiçek, şöyle devam etti:

''Evvela denildiki 'bu 301. madde, Türkiye'nin ayıbıdır.' Bu Türkiye'nin ayıbı ise bu ayıbı taşıyan pek çok ülke var. Özellikle de Avrupa Birliği üyesi ülke var. Çünkü aynı madde ya aynen ya da ifadeleri değişik olarak, cezaları da değişik olarak, üstelik Avrupa Birliği'nin birinci liginde olan, Avrupa Birliği'nin kurucu ülkelerinde var. O zaman niçin onlara ayıp olmuyor da Türkiye için ayıp oluyor.''

YÜZDE 10 BARAJI

''Ayıp'' ifadesinin seçimlerdeki yüzde 10 barajı için de kullanıldığını ifade eden Adalet Bakanı Çiçek, şöyle konuştu:

''Bunun için sayısız raporlar hazırlandı, pek çok makam, mevki, imkan sahibi insan bunun için konuştu. 'Bu yüzde 10 barajı demokrasi için bir ayıptır. Şöyledir, böyledir.' Şimdi, dünkü İnsan Hakları Mahkemesi kararından sonra neticeyi tartışmak yerine en azından bu üslubun Türkiye için ne kadar yanlış olduğunu herkesin oturup düşünmesi lazım. Niye yüzde 10 barajı Türkiye'nin ayıbı olsun. Her ülkede baraj var.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?