Çiçek: Bölgede Nükleer silah istemiyoruz

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye'nin bölgesinde nükleer silah istemediğini söyledi.

Çiçek: Bölgede Nükleer silah istemiyoruz


Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye'nin bölgesinde nükleer silah istemediğini, nükleer teknolojinin barışçıl amaçlarla kullanılmasından yana olduklarını vurgulayarak, "Ama bölge sorunları, eğer diplomasi yoluyla çözülmez ise bundan en evvel zarar gören ülke de biziz" dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, GAP'ta kullanılmak üzere işsizlik fonundan Başbakan'ın emrine tahsis edilen 2.8 milyar liranın nerede kullanıldığını sordu. Bununla ilgili bir şey söyleyecek misiniz?" sorusuna Çiçek, şu yanıtı verdi:

"Hayır. Bizim Meclis İç Tüzüğü'müzde, Anayasa'mızda hükümetin hangi usullerle, nasıl denetleneceği bellidir. Eğer bunu öğrenmek istiyorsa bu denetim yollarının birisiyle bunu gündeme getirir, biz de elimizdeki kayıtları, hepsini kamuoyuyla paylaşırız. Bizim bu konularda verilemeyecek bir hesabımız yok. Orada toplanan paralar bu projenin bir an evvel faaliyete geçmesi noktasında harcanmıştır, harcanmaya da devam ediyor."

"ABD'NİN GÜNDEMİNDE CHP YOK"

Bir gazetecinin, ABD'deki temaslarında CHP kongresi ve son siyasi gelişmelerle ilgili, "bir tepki, bir paylaşım" olup olmadığını sorması üzerine Çiçek, "Hayır, ABD'nin gündeminde Cumhuriyet Halk Partisi yok" dedi. Bu ülkeye, "CHP'yi konuşmaya gitmediğini" ifade eden Çiçek, "Bizim ABD ile çok yönlü ilişkilerimiz var. Birçok noktada birlikte sorumluluk taşıdığımız bölgeler var. Bunların başında Afganistan geliyor. Dolayısıyla bu çok yönlü ilişkiler çerçevesinde biz kendi görev alanımızla ilgili görüşmelerde bulunduk. İç politikayı dışarda konuşmuyoruz ve konuşmayız da... Bu doğru da olmaz. Bir ülkenin içinde olup bitenleri, bir başka ülkenin yetkilileriyle değerlendirmek bence ne doğrudur, ne nezakete uygundur" diye konuştu.

İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI

İran'ın nükleer programı konusunda Başbakan Erdoğan'ın bugün de birtakım temaslarının olduğunu ifade eden bir gazetecinin, "İran'dan birtakım açıklamalar geliyor, 'ABD'nin tavrı olumlu olmazsa bu anlaşma bozulabilir' şeklinde. Bundan endişe ediyor musunuz?" sorusuna Çiçek, şu yanıtı verdi:

"Türkiye'nin çabası iyi niyetli bir çabadır. Diplomatik yollardan bu iş çözülsün diye gece gündüz demeden çalışıyoruz, gayret ediyoruz, işi bir yere getirmeye çalışıyoruz. Ama bu Türkiye'nin tek başına yapacağı bir şey de değildir. Türkiye bu çabaları esirgemiyor, bu çabalarda bir eksiklik olmasın diye gayret ediyor. Bu konu belli bir süre sonra herhalde tüm yönleriyle de zaten ortaya çıkmış olur. Bu çalışmaları böyle değerlendirmek daha uygun olacaktır."

Çiçek, Merkez Bankası yöneticilerinin bugün Bakanlar Kurulu'na çeşitli konularda bilgi verdiklerini belirterek, "Bugün yapılan değerlendirmede iktisadi faaliyetlerde toparlanmanın devam ettiği, istihdamda canlanma sinyallerinin alındığı, kredi erişim imkanının arttığı, düşük faiz ortamının devam ettiği başlıkları olmak üzere genelde bir olumlu değerlendirme yapılmıştır" dedi.

ZONGULDAK'TAKİ GRİZU PATLAMASI

Toplantıda, önceki hafta Zonguldak'ta meydana gelen grizu patlamasıyla ilgili konuların görüşüldüğünü belirten Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in bilgi verdiğini ve bu konuda değerlendirme yaptıklarını söyledi.

Grizu patlamasında hayatını kaybeden maden işçilerine Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine de başsağlığı dileklerinin ileten Çiçek, konunun üzerinde hükümet olarak hassasiyetle durduklarını ifade etti.

Ömer Dinçer'in yeniden Zonguldak'a gideceğini kaydeden Çiçek, "TBMM'de yarın konuyla ilgili bir bilgilendirme yapılacak" dedi.

"DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TEŞKİLAT YASASI"

Toplantıda Dışişleri Bakanlığı Teşkilat Yasası'yla ilgili kanun tasarısının ele alındığını kaydeden Çiçek, şunları söyledi:

"Dışişleri Bakanlığının mevcut teşkilat yasası 1994'te çıkarılmıştır. O günden bugüne kadar Dışişlerinin, uluslararası ilişkilerin genişleyen kapsamı ve dış politikada alınan yeni inisiyatiflerle birlikte çok çeşitli alanlarda ve coğrafyalarda yeni sorumluluklar üstlenilmiştir. Türkiye, bu dönem içerisinde özellikle son 7 yıldır sadece yakın çevresi ve komşuları genelinde değil, dünyanın hemen her bölgesinde istikrar, barış ve iş birliği çabalarına aktif ve somut katkıları yapmaya başlamıştır. Bu konuda Dışişleri teşkilatına getirilen ilave bir kısım yetkiler ve sorumluluklar var. Dışişleri teşkilatının bu sorumlulukların üstesinden gelebilmesi açısından teşkilat yasasının güncelleştirilmesi, günün ihtiyaçlarına uygun hale getirilmesi, insan kaynaklarının niteliği, niceliği, bütçe imkanları, personel özlük hakları gibi konularda yepyeni bir teşkilat yasasına ihtiyaç olduğu ortadadır.

Bugün kabul ettiğimiz tasarıyla tüm bu ihtiyaçları cevaplayacak bir düzenleme yapılacaktır. Ümit ediyoruz, bunu süratle TBMM'de de yasalaştırma imkanına kavuşturmuş oluruz."

Cemil Çiçek, toplantıda Avrupa Birliği'ne (AB) katılım süreci ile ilgili gelişmelerin de ele alındığını ifade etti. Çiçek, gıda güvenliği ile ilgili yasa tasarısı'nın AB yolunda çıkarılması gereken yasalardan biri olduğunu hatırlatarak, toplantıda bu yasayla ilgili değerlendirme yaptıklarını ve parlamentonun da buna uygun bir karar alıp bu yasayı da kısa süre içerisinde gerçekleştireceğini ümit ettiklerini söyledi.
 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 21:03
banner53
YORUM EKLE

banner39