banner15

Çiçek: Siyasi Partilerden randevu talep ediliyor

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Siyasi Partilerden randevu talep ediliyor" dedi.

Çiçek: Siyasi Partilerden randevu talep ediliyor


Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, kamuoyunda "demokratik açılımlar" diye nitelenen çalışmalarla ilgili olarak bütün siyasi partilerden randevu talep edildiğini söyledi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardında açıklamalarda bulundu.

"Demokratik açılım" çalışmaları konusunda Meclis içindeki ve dışındaki siyasi partilerin bu sürece katılımının önemli olduğunu ve onlarla yüz yüze görüşüleceğini ifade eden Çiçek, "Bütün siyasi partilerimizden randevu talep ediliyor" dedi.

Bakan Çiçek, Türkiye'nin bu sorunu çözmesi gerektiğini de belirterek, "Çünkü bu Türkiye'nin sorunudur. Türkiye bu sorunu çözmek mecburiyetindedir" diye konuştu.

Toplantıda üniversitelerdeki öğrenim harçlarının da ele alındığını anlatan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz, harçlarda birinci öğretim bakımından yüzde 8, ikinci öğretim bakımından da yüzde 8'lik bir artış yapıyoruz. Onun usulü de şöyle oluyor, devlet üniversiteleri kendi taleplerini YÖK Başkanlığına bildiriyor. Üniversiteler yüzde 300 ister, yüzde 500 ister, yüzde 100 ister. Onu biz bilemeyiz. Her üniversite kendi takdirine göre bunları yazar çizer, gönderir. Sanki Hükümet böyle bir karar almışcasına art niyetli gruplar 'Harçlar yüzde şu kadar arttı' tarzında maalesef gençliğimizin bu konudaki hassasiyetini istismar etmeye, bir kısım kanunsuz eylemlere tevessül etmeye çalışıyor.

Üniversitelerden gelen bu talepleri YÖK Başkanlığı Milli Eğitim Bakanlığına gönderir. Milli Eğitim Bakanlığı da Maliye Bakanlığı ile görüştükten, gerekli bilgileri aldıktan sonra nihai kararı hükümet verir. Dolayısıyla bu tartışmaların, bu provokasyonların sürdürüldüğü dönemde Hükümet olarak biz böyle bir karar almadık. Kararı bugün aldık. Dolayısıyla bundan evvel kim ne söylediyse, kim ne yalan ifade ettiyse bunların hepsi art niyet üzerinedir."

Harçlarla ilgili "yüzde 300-500 oranlarında zam yapılacağı" iddialarının "tümüyle yalan" olduğunu kaydeden Çiçek, "Hükümetimizin böyle bir temayülü, kararı olmamıştır" dedi.

Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye bu sorunu çözmezse, başkaları kendi hesabına karıştırıyor. Onun için bizim sorunumuzu biz çözeceğiz, birlikte çözeceğiz. Hepimizin bu konuda söyleyebileceği nesi varsa, bunları biz saygıyla dinlemeye ve azami şekilde bunlardan istifade etmeye çalışacağız.

Üstelik bu değerlendirmeler yapılırken Türkiye'nin bir kısım temel değerleri ve kabulleri var. O çerçevede bunlar yapılacaktır. Bu ülkenin sorunlarına çözüm bulunurken demokrasi içerisinde bulunacaktır. Zaten yapılacak çalışmaların, çabanın özünde demokratik açılımlar vardır.

İkincisi, daha önceki konuşmalarımızda da hep ifade ettik, bu çabalar, bu gayretler sevgi, barış ve kardeşlik zemini üzerine inşa edilecektir ve doğru olan da budur. Bizim zaten şu ana kadar iktidarda uygulamaya çalıştığımız kardeşlik projeleridir. Üçüncüsü Türkiye üniter bir devlettir, bu çözümleri üniter devlet içinde bulacaktır.

Bütün bunlar asgariler, bunlara ilaveler de yapılabilir. Bunlar görüşmelerde zaten karşılıklı olarak ifade edilecektir. Kimin ne düşüncesi, katkısı varsa bunu gündelik siyasete kurban etmeden onun üzerine çıkarak büyük bir vatanseverlik duygusu içerisinde biz bunları derlemeye, dinlemeye, bir sentez yaparak bu sorunu çözmeye gayret ediyoruz."

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 20:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35