banner39

Çiftçi, İsrail tohumunu boykot edecek

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Türk çiftçisinin İsrail ürünlerini boykot edeceğini bildirdi.

Arşiv 04.06.2010, 09:20 04.06.2010, 12:48
Çiftçi, İsrail tohumunu boykot edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türk çiftçisinin İsrail ürünlerini boykot edeceğini açıkladı.

İsrail'den domates tohumu başta olmak üzere çeşitli zirai ürünler ithal ediliyor. Bayraktar, 79 ülkedeki 120 Ulusal Çiftçi Organizasyonu'na da 'boykot çağrısı' yaptı. İsrail'in uluslararası sularda Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırısı ve can kayıplarını 'teröristlik', 'korsanlık' ve 'insanlığa karşı işlenmiş bir cinayet' olarak nitelendiren Bayraktar, bu zulüm son bulana kadar İsrail mallarını kullanmayacaklarını bildirdi. Gazze'deki Filistin halkına karşı uygulanan İsrail ambargosunun kaldırılması çağrısında bulunan Bayraktar, üyesi bulunduğu Uluslararası Tarımsal Üreticiler Federasyonu (IFAP) temsilcilerine 'Filistinli çiftçilerle dayanışma' çağrısı yaptı. Filistin'e uygulanan ambargonun kaldırılması için IFAP üyesi kuruluşların kendi ülkelerinde hükümetlerine baskı yapması ve kamuoyu oluşturması talebine çağrısında yer veren Bayraktar, "İsrail'in işlediği bu insanlık suçu ve barbarca saldırı kınanmalı ve daha da önemlisi İsrail ürünleri boykot edilerek yaptırım uygulanmalıdır. IFAP olarak, üyemiz olan Filistinli çiftçilere yardım eli uzatmak durumundayız." ifadelerini kullandı.

Şemsi Bayraktar, buğday fiyatları ile ilgili açıklamasında ise Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıkladığı fiyatın, hasadın başlamasıyla düşüşe geçmeden korunmasını istedi. Bu yıl rekoltenin 19-20 milyon ton civarında olacağını belirten Bayraktar, ithalat yasağı nedeniyle tüccarın da TMO'dan düşük fiyatla buğday almasının mümkün olmayacağını ifade etti. Bayraktar, çiftçilerden, ürünleri satmak için acele etmemelerini istedi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?