banner15

Cihaner, savunma yapmak yerine konuştu

Delillere ve sorulara cevap vermeyeceğini belirten Cihaner, uzun süre hakkındaki suçlamalara ilişkin konuştu.

Cihaner, savunma yapmak yerine konuştu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon terör örgütünün Erzincan yapılanmasına ilişkin davanın ikinci duruşmasında iddianamenin okunmasının tamamlanmasının ardından sanık savunmalarına geçildi. Mahkeme başkanı ilk olarak tutuklu sanık İlhan Cihaner'e söz verdi.

İki duruşma boyunca da sık sık itirazlarda bulunan, söz alan Cihaner, sıra çapraz sorguya geldiğinde susma hakkını kullandı. Açıklama yapacağını ancak kendini savunmadığını belirten Cihaner, dosyadaki delillere ve sorulara cevap vermeyeceğini kaydetti. Cihaner, buna rağmen uzun süre hakkındaki suçlamalara ilişkin konuştu.

Deniz Albay Dursun Çiçek imzalı "İrtica ile Mücadele Eylem Planı"nın hayata geçirilmesine ilişkin davanın ikinci duruşmasında sanık savunmalarına geçilebildi. 4 Mayıs'ta yapılan ilk duruşmada sık sık yapılan itirazlar nedeniyle 61 sayfalık iddianamenin okunması bugünkü ikinci duruşmada bitti. Yaklaşık bir günlük iddianamenin okunmasının ardından sanık savunmalarına geçildi. Mahkeme başkanı iddianamede iki numaralı sanık olarak yer alan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'e hakkındaki "silahlı terör örgütü üyeliği, evrakta sahtecilik ve tehdit" suçlamalarını hatırlatarak söz verdi.

Aslında hiç konuşmayı düşünmediğini ifade eden Cihaner, ancak iddianamenin kaleme alınış şekli, suçlamaların kesin bir dille ifade edilmesi, basında çıkan haberler nedeniyle konuşmaya karar verdiğini belirtti.

Hakkındaki iddianamenin gizli tanık ifadelerinden oluştuğunu ve bu nedenle ortada GTTÖ yani "Gizli Tanık Terör Örgütü" olduğunu iddia eden Cihaner, " Eğer bu ülkeyi kurtarmak için herhangi bir kurmuş olsam bunu söylerim. Hele benim yaptığım işten dolayı aylardan beri tutuklu insanlar varsa mutlaka açıklarım." diye konuştu.

"KARŞI KARŞIYA OLDUĞUM KOMPLO BENİ YILDIRMAYACAK"

"Karşı karşıya olduğum komplo ne kadar ağır olsa da beni yıldırmayacak" diyen Cihaner, yargı mensubu olarak kendisine bedel ödetildiğini iddia etti. İddianamedeki delillere ve hukuki değerlendirmelere cevap vermeyeceğini ifade eden Cihaner, yürüttüğü İsmail Ağa cemaati, Fethullah Gülen cemaati ve İliç'teki altın madeni soruşturmaları nedeniyle mahkemenin huzurunda bulunduğunu ileri sürdü. Cihaner, Fethullah Gülen grubuna ilişkin silahsız ve şiddet olmadığı için TCK 220'inci maddesine göre soruşturma yürüttüğünü ancak kendisi tutuklandıktan sonra Erzurum Savcılığı'nın bu dosyaya el koyduğunu söyledi.

Erzurum özel yetkili savcılığın cemaatlere ilişkin soruşturmaya "silahlı örgüt" iddiasıyla el koyduğunu hatırlatan Cihaner, İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı asıl hayata geçiren kurumun Erzurum Savcılığı olduğunu iddia etti.

GİZLİ SANIKLARIN 'GÜVENİLMEZ KİŞİLER' İDDİASI

İddianamedeki gizli tanıkların gasp, uyuşturucu gibi suçlardan sabıkalı güvenilmez kişiler olduğunu ileri süren Cihaner, 2009 yılında hazırlandığı iddia edilen "İrtica ile Mücadele Eylem Planı"nı 2007 yılında hayata geçirmesinin mümkün olmadığını belirtti. Ancak bu planın hayata geçirilmesiyle ilgili olan Fethullah Gülen grubu soruşturmasının 2009 yılında başlatıldığı belirtiliyor.

Hakkındaki "sahtecilik" suçlamasına "terör örgütü üyeliği" suçlamasından daha çok üzüldüğünü belirten Cihaner, "Yok hükmündeki kararla tutuklanmış biri olarak 'tutuklamayı' kabul etmiyorum. Kendime 'kapatıldım' diyorum." dedi.

İddianamede birileriyle samimi, kanka olmasının suçlamaya delil olarak gösterildiğine dikkat çeken Cihaner, "Birisiyle kanka olmak, samimi olmak, telefonda konuşmak suç değildir. Bunun adına akıl tutulması, mantık tutulması, vicdan tutulması diyorum. Tek kelime ile bu soruşturma cinnettir." dedi.

Diğer sanıklar hakkındaki iddiaların da araştırılmadığını ileri süren Cihaner, "Bu noktada hukukun, mantığın ve sözün bittiği yerdeyiz. Hukuk cinneti var. Bundan sonra sorulara cevap vermeyeceğim" diyerek sözlerine son verdi.

Mahkeme başkanı Mustafa Karatay, Cihaner'e "Savcılık ifadenizi kabul ediyor musunuz?" diye sordu.

Cihaner, cevap vermeyeceğini ancak 24 saatlik bir sürede ifade verdiğini, bunu da mahkemenin dikkatine sunduğunu belirtti.

Mahkeme başkanı Karatay, "Sanık savunma yapmayacağını söyledi. Çapraz sorguya geçmiyoruz" diyerek Cihaner'in susma hakkını kullandığını da bu şekilde tutanağa geçirmiş oldu.

Daha sonra yine savunma yapmayacaklarını ifade eden Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, savcı Taner Aksakal hakkında bir takım suçlamalar yöneltti.

Aksakal'ın "görevi kötüye kullanma, ayrımcılık, resmi belgede tahrifat" gibi suçlar işlediğini ileri süren Kazan, duruşmadaki yargılamanın da bir engizisyon olduğunu savundu.

Mahkeme heyeti, kısa bir ara verdikten sonra duruşmaya yarın saat 10.00'da yeniden başlamak üzere ara verdi. Tutukluluk konusundaki kararın duruşmaların ilk bölümünün bitmesiyle verileceğini ifade eden mahkeme başkanı, ayrıca 4 Mayıs 2010 tarihli duruşmanın görüntülü kaydının da CD halinde Cihaner'in avukatlarına verilmesine hükmetti.

Davaya, yarın iddianamedeki üç numaralı sanık Albay Recep Gençoğlu'nun savunması ile devam edilecek.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 21:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35