banner39

Cihaner'in dosyası İstanbul'da inceleniyor

Yargıtay tarafından tartışmalı bir şekilde tahliye edilen Cihaner'in dosyası İstanbul'daki Ergenekon mahkemesi tarafından incelemeye alındı.

Arşiv 23.06.2010, 07:35 23.06.2010, 07:35
Cihaner'in dosyası İstanbul'da inceleniyor

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in de aralarında bulunduğu 14 sanıklı dava dosyasını incelemeye aldı.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, 18 Haziran 2010'da CD'ler üzerinden işlem yaparak bu dosya ile Cihaner'in 'görevi kötüye kullanmak'tan yargılandığı davayı birleştirip 10 sanığı tahliye etmişti. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin İstanbul'a yolladığı dosyanın ise incelenmeden gönderilmesini istemişti. Ancak 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Cihaner'in terör örgütü üyeliğinden yargılandığı dosyayı incelemeye karar verdi. Hukukçular, dosyanın aslını inceleyen mahkemenin birleştirme kararı alması halinde, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin fotokopi üzerinden verdiği birleştirme ve tahliye kararlarının yok hükmünde olacağına dikkat çekiyor. Buna göre Erzincan'daki Ergenekon soruşturması kapsamında tekrar tutuklama kararları alınabilir.

Öte yandan, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Yargıtay'a gönderilen Dursun Çiçek'in sanık olduğu dava dosyasının geri gönderildiğini söyledi.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Berk ve Cihaner'in de aralarında bulunduğu 14 sanıklı Ergenekon davasını, 18 Haziran 2010'da CD'ler üzerindeki inceleme sonucu Cihaner'in "görevi kötüye kullanmak ve resmi evrakta sahtecilik" suçlarından yargılandığı dava ile birleştirmişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Cihaner'le birlikte 10 kişiyi de tahliye ettiği kararında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin İstanbul'a gönderdiği dosyanın incelenmeden gönderilmesini istemişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin bu kararının ulaşmasının ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi yeni bir karar verdi. Mahkeme, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendi mahkemelerinde görülen Dursun Çiçek davası dosyasıyla birleştirme kararına ilişkin incelemeye aldı. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Yargıtay'ın birleştirme kararına uyularak dosyanın incelenmeden gönderilmesi yönünde oy kullandı. Üye hakimler Sedat Sami Haşıloğlu ve Hasan Hüseyin Özese ise dosya kapsamını dikkate alarak kendi davalarıyla ilgili belge ve delil olabileceğini gerekçe göstererek dosyayı incelemeye aldı. Hakimler, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin birleştirmesine ilişkin hafta sonuna kadar kararlarını bildirecek. Üye hakimler, Cihaner dosyasının Çiçek davasıyla birleştirme kararını onaylarsa bu kez Yargıtay 11. Ceza Dairesi ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi arasında uyuşmazlık durumu doğabilecek. Bu şekilde dosyanın uyuşmazlığın giderilmesi ve görevli mahkemenin belirlenmesi için Yargıtay 5. Ceza Dairesi ya da Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gitmesinin gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne davanın aslının geldiğini belirten hukukçular ise mahkemenin birleştirme kararı alıp Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin 'skandal kararıyla' fotokopi belge üzerinden davanın birleştirilmesi ve gerçekleştirdiği tahliyelerin yok hükmünde olacağına dikkat çekmişti. Buna göre tahliyeleri dikkate almadan davanın esas dosyası üzerinden birleştirme kararı alınıp, Erzincan'daki Ergenekon soruşturması kapsamında tekrar tutuklama kararlarının alınabileceği ileri sürülmüştü.

Dursun Çiçek dosyası da Ergenekon mahkemesi'ne döndü

Öte yandan 28 Haziran 2010 tarihinde yargılamasına başlanacak olan Dursun Çiçek'in sanık olduğu dava dosyası da mahkemeye ulaştı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, "Yargıtay, bizim dosyamızı bugün iade etti. Elimize ulaştı. Aynı dosya ile birlikte Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bize gönderdiği Cihaner dava dosyası hakkında verdiği birleştirme kararını da göndererek Cihaner dosyasını göndermemizi istedi. Bizim gördüğümüz dosyaya ilişkin ise birleştirmeye gerek olmadığı kararını bildirdiler." diye konuştu. Öte yandan Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, avukat Tülay Bekar ile yaptığı telefon görüşmelerinin basında yer almasına ilişkin yetkililer hakkında da gerekli şikayette bulunduğunu söyledi. Şengün, "Basından kimse hakkında bir şikayette bulunmadım." dedi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?