banner15

Cihaner'in hakim değiştirme talebi de reddedildi

Erzurum'da görülen Erzincan Ergenekon davasının duruşmasında İlhan Cihaner'in redd-i hakim talebi reddedildi.

Cihaner'in hakim değiştirme talebi de reddedildi

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Erzincan dâvâsında, sanık avukatlarının redd-i hakim talebi reddedildi. Erzincan'daki silahlı terör örgütüne ilişkin, aralarında 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan ve MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir'in de bulunduğu 10'u tutuklu 14 sanığın yargılanmasına bugün devam ediliyor. 

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın dün görülen ilk duruşmasında, iddianamenin Cumhuriyet Savcısı tarafından okunması sırasında, okunan iddianamenin kendilerinde bulunandan farklı olduğunu savunan sanık avukatları duruma itiraz etmişti. 

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, iddianamede deliler ile yüklenen suçun ilişkilendirilmesi gerektiğini, ancak okunan ve 'deliler bulunacak' denilen bir iddianamenin mahkemece kabul edildiğini belirterek, "Bunun adı sahteciliktir. Savcıya bunun hesabı sormak gerekir. İddianame savcının hatıra defteri değildir" demişti.

DURUŞMA BUGÜN İDDİANAMENİN OKUNMASIYLA SÜRÜYOR

 

Erzincan'daki "silahlı terör örgütü"ne ilişkin 10'u tutuklu 14 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına saat 14.00'e kadar öğle arası verildi. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın bugün görülen öğleden önceki oturumunda, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Taner Aksakal, davanın iddianamesini sanıkların yüzüne karşı okumayı sürdürdü. Savcı Aksakal iddianameyi okurken tutuklu sanıklardan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıklar ile sanık avukatlarının kendilerine sunulan iddianameyi okuduğu gözlendi.

Zaman zaman iddianameye ilişkin diğer tutuklu sanıklar ile konuştuğu ve kendilerine sunulan iddianamedeki bazı bölümleri kalemle işaretlediği görülen Cihaner söz alarak, savcı Aksakal'ın iddianameyi okurken, "İ. o sırada Ankara'da idi, Ankara'da kalmıştı" şeklindeki bir ifadenin geçtiği bölümü kastederek, "İddianamede mantık hatası var" dedi.

Tutuklu sanık Başsavcı Cihaner, Savcı Aksakal'ın duruşmada okuduğu iddianame ile kendisine cezaevinde sunulan iddianamenin okunan bölümü arasındaki sayfa sayısının da farklı olduğunu ifade etti.

Bu sırada savcı Aksakal, iddianamenin imla hatalarıyla birlikte okunduğunu ve yazı karakterleri nedeniyle sayfa sayısının farklı olabileceğini söyledi.

Duruma müdahale eden Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay da iddianamenin okunması işleminin devam etmesini isteyerek, Cihaner'e, iddianamedeki mantık hatalarını savunmasını yaparken beyan etmesini söyledi. Başsavcı Cihaner de
"tamam" dedi.

Daha sonra kaldığı yerden okunmasına devam edilen iddianame Savcı Aksakal tarafından 32. sayfasına kadar okundu. Mahkeme Heyeti bu sırada duruşmaya saat 14.00'e kadar öğle arası verdi. 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 13:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35